Slovenski etnografski muzej

Datum objave 
30. avgust 2006

Srečevanja s Kitajsko, 200 let slovenskih odkrivanj kitajske kulture

 

Sporočilo za javnost

Ljubljana, 30. avgust 2006

 

Pred durmi odprtje velike razstave Slovenskega etnografskega muzeja

Srečevanja s Kitajsko, 200 let slovenskih odkrivanj kitajske kulture

in vzporedne razstave 6 + 1, Slike, risbe, inštalacije, video.   

 

V Slovenskem etnografskem muzeju bo četrtek, 31. avgusta 2006, ob 19. uri odprtje razstave Srečevanja s Kitajsko, 200 let slovenskih odkrivanj kitajske kulture, ene najobsežnejših zunajevropskih razstav SEM po letu 1998, ko je muzej razstavljal svojo Beblerjevo indonezijsko zbirko.

Razstavo bosta odprla ga. Bojana Rogelj Škafar, direktorica SEM, in dr. Vasko Simoniti, minister za kulturo RS, v prisotnosti na slovesnost vabljenih nekaj sto sinologov iz vsega sveta, ki se v tem času udeležujejo 16. mednarodne konference Evropske zveze za kitajske študije (EACS), in ki poteka v Ljubljani pod okriljem Katedre za sinologijo na Oddelku za azijske in afriške študije Filozofske fakultete v Ljubljani.  

Istočasno SEM odpira vrata tudi skupinski razstavi sodobnih umetniških del, naslovljeni  6 + 1.

Razstava Srečevanja s Kitajsko, 200 let slovenskih odkrivanj kitajske kulture z izbranimi predmeti v 1. nadstropju razstavne hiše na skoraj 900 m2 razkriva bogastvo kitajskih zbirk, ki jih hrani SEM. Razstava prvič doslej v takšnem obsegu razgrinja zgodbe njihovih zbiralcev. Med zbiralci, katerih predmete je moč videti na razstavi, so številni misijonarji kot so: pater Peter Baptist Turk, baron Ferdinand Auguštin von Hallerstein, Andrej Majcen, Jožef Kerec in drugi  darovalci.

Najobsežnejša in najpomembnejša kitajska zbirka SEM je Skuškova zbirka. Predmeti oz. umetnine iz te zbirke predstavljajo rdečo nit razstave Srečevanja s Kitajsko in se pojavljajo skozi celo razstavo.

Slovenski etnografski muzej hrani kitajske predmete več kot dvajsetih zbiralcev, ki jih je podrobneje raziskovala dr. Pavla Štrukelj, prva kustosinja za zunaj evropske zbirke nekdanjega oddelka SEM - Muzeja neevropskih kultur v dvorcu Goričane pri Medvodah, ki je deloval od leta 1964 do konca 80- let. Med zbirkami zasedata najvidnejše mesto zbirki slovenskega misijonarja patra Petra Baptista Turka z več kot 160 predmeti pretežno religioznega pomena in najobsežnejša ter tudi najpomembnejša tako imenovana Skuškova zbirka, ki je v muzej prišla leta 1963. Obsega naslednje skupine predmetov iz Pekinga in osrednjega kitajskega ozemlja, ki so jih izdelali v obdobjih od 15. do začetka 20. stoletja: bogato rezljani primerki pohištva iz pretežno sandalovine in palisandrovega lesa, ki so bili del opreme cesarskih palač in paviljonov; dvorne moške in ženske plašče – kaftane, obuvala, nakit, pahljače, orožje; pa izdelke iz keramike in porcelana, bronaste budistične kipce, obredne posode, novce, lampijone in številne uporabne predmete, skupaj 325 predmetov, 196 primerkov denarja in okrog 300 rezljanih sestavnih delov za paviljon.

Razstava z okoli 300 razstavljenimi predmeti odkriva kulturo in umetnost stare in nove Kitajske. Začenja se z uvodnim delom, ki odpira pogled na različna historična obdobja Kitajske od 18. stoletja dalje in se zaključuje s  t.i. poglavjem Kitajski izziv, ki pripoveduje o globalnih razsežnostih sodobne Kitajske in o kitajskih srečevanjih s Slovenijo.

Avtor razstave je kustos in muzejski svetovalec Slovenskega etnografskega muzeja

Ralf Čeplak Mencin.

Omogočilo jo je Ministrstvo za kulturo RS.

                 Zanjo so ustvarjali še številni drugi sodelavci iz Slovenskega etnografskega muzeja,

                Arhitekturni atelje Ostan in Pavlin, studio Uvid - grafično oblikovanje in drugi (glej priloga).

             

 Razstavo Srečevanja s Kitajsko dopolnjujejo različni kitajski predmeti, izposojeni iz dvanajstih

                slovenskih ustanov (glej priloga). Na ogled bo do aprila naslednjega leta.

              

Ob razstavi Slovenskega etnografskega muzeja Srečevanja s Kitajsko, 200 let slovenskih odkrivanj kitajske kulture je vzporedno nastala razstava 6 + 1, Slike, risbe, inštalacije, video  šestih diplomantov Šole za risanje in slikanje (Matjaž Stražar, Blanka Bračič Topolšek, Jana Fak, Ana Penko, Nina Damjanič in Mojca Vilar). Ti umetniki skupaj z mentorico doc. Wang Huiqin, Kitajko, ki ustvarja in živi v Sloveniji,  razstavljajo svoja umetniška dela, ki ponazarjajo srečanje oziroma interakcijo sodobne slovenske vizualne produkcije s Kitajsko.

Razstava bo na ogled do 15. oktobra 2006.

 

                 Kontaktna oseba:

Nina Zdravič Polič, T: 01 300 87 00, GSM: 041 342 801, nina.zdravic@etno-muzej.si

 

Sporočilo za javnost v Wordovi datoteki.