Ponikovske mačkare
5. februar 2024

Slovenski kulturni praznik SEM – pustni čas napovedujemo s priložnostno razstavo Ponikovske mačkare

Sporočilo za javnost
Ljubljana, 1. februar 2024

Slovenski etnografski muzej se pridružuje obeleževanju Prešernovega dne in v četrtek, 8. februarja 2024 med 10.00 in 20.00, na široko odpira vrata s prostim vstopom.

Kulturni praznik bo v SEM že šesto leto zapored tudi pustno obarvan, saj muzej na ogled postavlja pustne like iz Ponikev, katerih oprave je odkupil v preteklem letu za svojo zbirko. Letošnja pustna razstava z naslovom Ponikovske mačkare bo na ogled od 8. februarja do 10. marca 2024.

Odprtje razstave bo v četrtek, 8. februarja 2024, ob 12.00, v Slovenskem etnografskem muzeju. Obiskovalci bodo lahko poskusili ocvirkovko iz Ponikev in se pogreli s čajem. Razstava bo na ogled do 10. marca 2024.

O razstavi Ponikovske mačkare:
Priložnostna razstava predstavlja pet celotnih pustnih oprav ponikovskih mačkar (ta lep par – punca in fant, petelin, podivc in krznena košuta), fotografije drugih pustnih likov ter film o poteku pustne šege na pustni torek.

Ponikovske mačkare, tradicionalna pustna skupina iz Ponikev (Dobrepolje), se na pustovanje pripravljajo že nekaj tednov pred prireditvijo. Sestajajo se v gasilskem domu, kjer iz papirja izdelujejo naličja (larfe) in popravljajo drugo pustno opremo (limanje). Dediščino (maske, oprave in šego) ohranjajo člani (neformalne) fantovske skupnosti. Že mesec dni pred pustom začnejo po vasi poditi otroke, na pustno nedeljo raznašajo pustni časopis in pripravljajo poseben program. Na pustni torek, dan glavnega dogajanja, dopoldne uprizorijo poberijo po hišah, popoldne predstavo s šaljivim programom, zvečer ples po hišah in zabavo s sprejemom v fantovsko skupnost. Pustno dogajanje na pepelnico konča sežig pusta.

Skupino Ponikovskih mačkar sestavljajo različni tradicionalni liki (podivci, ta star in ta stara, ta lep par, godec). Med najznačilnejše sodi pet podivcev (petelin, košuta, Huhu, policaj in podivc) z visokimi pokrivali in naličji, s pisanimi oblekami in z ogrinjali. Maske Ponikovskih mačkar ne smejo zapustiti vasi, nadenejo pa si jih lahko le v fantovsko družbo že sprejeti domači fantje.

Posebnost Ponikovskih mačkar je, da je potek pustne šege povsem v rokah neformalne fantovske družbe HU-ZPP. Kratica HU-ZPP je nastala po drugi svetovni vojni, ko naj bi pobožna ženska med pustom fante označila za »HUdiče, Zvezo Ponikovskih Pijancev«. Obstajajo še druge  podobne različice razlage kratice.
Člani fantovske družbe so (brez izjeme) domačini. Vanjo se lahko na povabilo vključijo pri 16 letih, člani ostanejo do poroke oz. dokler ne dobijo otroka. Vključitev v družbo poteka pod točno določenimi pogoji ter ima v skupnosti simbolno in družbeno vlogo, ki pa ni povezana le s pustnimi aktivnostmi. Fantovska družba je med ključnimi dejavniki javnega življenja v Ponikvah. Organizira piknike, kresovanja, izlete, postavlja mlaje mladoporočencem in obiskuje poroke. Na pustni torek zvečer morajo fantje, da postanejo člani družbe, opraviti krst.

Priložnostno razstavo je pripravil SEM kot Koordinator varstva nesnovne kulturne dediščine. Avtorja razstave: mag. Adela Pukl, dr. Tomaž Simetinger, kustosinja razstave: mag. Adela Pukl, grafično oblikovanje: Barbara Bogataj, u.d.i.a.

Kulturni praznik v SEM – prost vstop

Program:
12.00: Odprtje priložnostne razstave Ponikovske mačkare, ocvirkovka in čaj za obiskovalce
10.30–11.30 in 14.00-16.00: Odprti mikrofon: obiskovalci vabljeni k branju Prešernove poezije
15.00–16.30: Pustne maske med nami!, ustvarjalna delavnica Malega mojstra

Razstave na ogled:
Ob razstavi Ponikovske mačkare, so na ogled še medinstitucionalna razstava Trienale rokodelstva - razstava sodobnih in inovativnih izdelkov na temeljih bogate kulturne dediščine Slovenije; občasna razstava Ljudska umetnost med domom in svetom z zbirko SEM in zbirko ljudske umetnosti NSK skupine IRWIN; na ogled je prvi del stalne razstave Človek in čas: Prvih 100, ki predstavlja 100 predmetov – vsak med njimi pripovedujejo vsak svojo neponovljivo zgodbo o svojem izvoru, izdelovalcih in uporabnikih, ter o njihovem življenju v muzeju; ob novi stalni razstavi se na temo časa predstavljajo tudi študenti različnih smeri Akademije za likovno umetnost in oblikovanje UL s svojo razstavo Čas in nematerialnost; stalna razstava Plečnikova Lectarija, ki izpostavlja  medičarske in svečarske izdelke, rokodelska znanja in sodelovanje, prijateljstvo, ljubezen in življenjski zgodbi dveh družin, ki ju povezujeta Ljubljana in arhitekt Jože Plečnik; ter stalna razstava Med naravo in kulturo, zakladnica slovenske in zunaj evropske dediščine vsakdana in praznika z več kot 3000 razstavljenimi predmeti.

Foto: https://we.tl/t-wG4gXzXM5h

Kontakt za razstavo Ponikovske mačkare: mag. Adela Pukl, SEM, avtorica razstave,
E: adela.pukl@etno-muzej.si, T: 010 3008 700

Kontakt za kulturni praznik v SEM: mag. Maja Kostric Grubišić, Služba za komuniciranje SEM, E: maja.kostric@etno-muzej.si; etnomuz@etno-muzej.si, T: 01 / 3008 700