SEM za 3. december - Ta veseli dan kulture

SEM za 3. december - Ta veseli dan kulture

Sporočilo za javnost
Ljubljana, 1. december 2021

Slovenski etnografski muzej bo v petek, 3. decembra 2021 na Ta veseli dan kulture imel praznični dan odprtih vrat s prostim vstopom med 10.00 in 18.00. V novo leto vstopa z darovi dediščine in sicer s prenovljenimi prostori za sprejem obiskovalcev, z utrinki iz zbirk SEM in razstavami.

Novost, ki bo pričakala obiskovalce ob obisku SEM na praznik slovenske kulture, je muzejska avla v razstavni hiši, ki dobiva novo podobo in postaja prijaznejša za obiskovalce. Povezuje recepcijo z novo Trgovino SEM, kjer je na voljo bogat izbor rokodelskih in oblikovalskih izdelkov ter knjigarna, in z Ateljejem SEM kot udobnim večnamenskim prostorom z delavnicama Malega mojstra in tkalke.

V avli so postavljene tudi tri priložnostne predstavitve predmetov iz zbirk SEM. Na ogled so Korenine SEM: Prvi etnografski predmeti v Kranjskem deželnem muzeju. Gre za predmete, ki jih je SEM pridobival od 30. let 19. stoletja naprej, kot so npr. model pluga, figurinice v nošah, model sitarskih statev, in predmeti iz nekaterih drugih kontinentov sveta, npr. obredna pipa miru iz Severne Amerike. Lect in mali kruhek je predstavitev sodobnih izdelkov, s katerimi je okrašeno letošnje muzejsko božično drevo, ob bok teh izdelkov pa so razstavljeni primeri lecta, malih kruhkov in modelov zanje, ki jih hrani SEM v svojih zbirkah. Pod naslovom Igrače med spominom in navdihom SEM predstavlja izbrane igrače iz novo urejene zbirke, med katerimi še posebej izstopajo miniaturne hišice za punčke z notranjo opremo iz obdobja od 50. do 70. let 20. stoletja. Gre za zbirko iz nekdanjega otroškega muzeja v Michelstadtu v Nemčiji, ki jo je muzeju leta 2000 doniral njegov takratni direktor profesor Helmut Anthes. Ob tem gre izpostaviti tudi vse druge razstave, ki so na ogled v SEM, med drugimi predvsem oktobra odprto osrednjo razstavo Ljudska umetnost med domom in svetom: Zbirki SEM in ljudske umetnosti NSK skupine IRWIN in razstavo La Doctora: Življenje in delo slovenske znanstvenice v Paragvaju, za katero so SEM in njeni ustvarjalci nedavno prejeli nagrado ICOM Slovenija 2021 za mednarodno prepoznavni projekt.

Kontaktna oseba:
Maja Kostric Grubišić, Služba za komuniciranje in javne programe
Slovenski etnografski muzej, T: 01 / 3008 700, T: 01 / 3008 745, E: etnomuz@etno-muzej.si

Trgovina SEMRazstava Igrače med spominom in navdihomRazstava Lect in Mali kruhekRazstava Ljudska umetnost med domom in svetomKorenine SEMLa DoctoraRazstavna hiša SEMVabilo