17. januar 2007

Predstavitev jubilejne številke Etnologa 16 (2006)

Sporočilo za javnost

16. 1. 2007

PREDSTAVITEV JUBILEJNE ŠTEVILKE ETNOLOGA 16 (2006)

Sreda, 17. januar 2007 ob 11. uri

V Slovenskem etnografskem muzeju bomo  jutri 17. januarja ob 11. uri obeležili  80. obletnico izhajanja Etnologa, ki je prvič izšel v letniku 1926/1927, že tri leta po ustanovitvi samega muzeja. To je častitljiva obletnica, ki priča o tem, da smo se v Slovenskem etnografskem muzeju ves čas, od njegove ustanovitve pa do danes, dobro zavedali velikega pomena znanstvenega in raziskovalnega dela tudi v muzeju. V preteklih desetletjih je bilo tako v Etnologu (v letih 1948–1990 Slovenskem etnografu) objavljeno neprecenljivo bogastvo znanstvenih prispevkov domačih in tujih avtorjev.

Etnolog je še vedno vodilna etnološka znanstvena publikacija, pomembna za vse etnološke, antropološke in muzejske ustanove na Slovenskem. Agencija RS za raziskovalno dejavnost uvršča Etnologa med osrednje slovenske znanstvene periodične publikacije. Poznan in cenjen pa je tudi v tujini.

Etnolog 16 obsega 376 strani, v njem svoja znanstvena in strokovna dognanja objavlja 23 avtorjev. Osrednja sklopa v letošnji številki sta Razprave in Stalna razstava Slovenskega etnografskega muzeja.

V razdelku Razprave objavljajo dr. Gorazd Makarovič, dr. Nena Židov, dr. Borut Telban, mag. Inja Smerdel, mag. Janja Žagar, mag. Daša Koprivec, Bojan Knific in Tina Volarič.

V razdelku Stalna razstava Slovenskega etnografskega muzeja objavljamo strokovne recenzije najpomembnejšega dogodka v Slovenskem etnografskem muzeju v letu 2006, to je poglede na postavitev prvega dela stalne razstave Med naravo in kulturo, ki so jih pripravile Bojana Rogelj Škafar, direktorica muzeja, ter muzejske strokovnjakinje dr. Lidija Tavčar, mag. Tatjana Dolžan Eržen, mag. Inga Brezigar Miklavčič in Brigita Rajšter.

Na Etnomuzejskih straneh smo pripravili  vrsto zanimivih poročil in informacij o razstavah, zbirkah, strokovnih srečanjih, o delu v Slovenskem etnografskem muzeju v preteklem letu, bibliografijo sodelavcev SEM v letu 2005 in predstavili nekaj pomembnejših novih etnoloških in antropoloških publikacij.

Na predstavitvi bodo avtorji predstavili  svoje izvirne znanstvene prispevke. Srečali pa se boste lahko tudi s člani uredniškega odbora Etnologa in vsemi sodelavci, ki so sodelovali pri nastajanju jubilejne številke Etnologa 16.

mag. Daša Koprivec, urednica  (dasa.koprivec@etno-muzej.si)

Sporočilo za javnost v Wordovi datoteki.