Slovenski etnografski muzej

Datum objave 
27. maj 2009

Nova gostujoča razstava v SEM: POGLEDI, Fotografija 20. stoletja v Furlaniji in Julijski krajini

Sporočilo za javnost
Ljubljana, 27. maj 2009

Nova gostujoča razstava v SEM
POGLEDI, Fotografija 20. stoletja v Furlaniji in Julijski krajini

Nocoj, 2. junija ob 18. uri, bo v Slovenskem etnografskem muzeju potekalo slavnostno odprtje razstave POGLEDI, Fotografija 20. stoletja v Furlaniji in Julijski krajini ob praznovanju italijanskega državnega praznika. Razstavo je pripravil Center za fotografsko raziskovanje in arhiviranje CRAF, Lestans. Na odprtju razstave bodo med vabljenimi gosti prisotni tudi predstavniki različnih regionalnih institucij (med drugim Občine Spilimbergo, Udin, itd.), ki so sodelovali pri nastajanju tega projekta.

Razstava gostuje v Slovenskem etnografskem muzeju na pobudo Veleposlaništva Italije in Italijanskega inštituta za kulturo v Sloveniji. Odprl jo bo veleposlanik Italije v Sloveniji.

Razstavo sestavlja 145 originalnih fotografij iz arhivov Centra za raziskovanje in arhiviranje fotografij CRAF, Mestnih muzejev iz Vidma ter drugih javnih ustanov in zasebnih zbirk. Razstava povzema razvoj fotografije v Furlaniji in v Julijski krajini z deli najpomembnejših avtorjev in gibanj, ki so pustila svoj pečat v prejšnjem stoletju.

Fotografije tvorijo izčrpno pripoved, v kateri je predstavljeno najpomembnejše dokumentarno in umetniško izražanje vse do sodobnih postmodernih del: od piktorializma iz začetka prejšnjega stoletja, ko so ustvarjali člani družine Wulz, Arthur Floeck, Ernesto Battigelli, Giovanni Cividini, Giacomo Bront, Pietro Modotti, Silvio Maria Bujatti in Francesco Krivec, prek idiličnega prikaza pokrajine in življenja v gorskih vaseh iz '30 let (Umberto Antonelli in Attilio Brisighelli), fotografije kot orodja za jezikovno interpretacijo (Paul Scheuermeier in Ugo Pellis) in fotografije, ki jo je navdihnil povojni neorealizem z umetniki kot so Tin Piernu in skupina Gruppo Friulano di Spilimbergo ter v naslednjem desetletju Riccardo Toffoletti in Giovanni Edoardo Nogaro. Tu so še fotografi, ki so se družili s Pier Paolom Pasolinijem: Bruno Bruni, Giovanni Castellarini in Elio Ciol, predstavniki fotožurnalizma (Mario Magajna, Claudio Erné, Aldo Missinato, Davorin Krizmančič, Massimo Cetin) in nekateri pomembni sodobni avtorji, kot so Pier Mario Ciani, Catia Drigo idr.

Predstavljena bodo tudi dela mednarodno priznanih fotografov, ki prihajajo iz dežele Furlanije – Julijske krajine, kot so Tina Modotti, Paolo Gasparini, Albano Guatti, Gianluigi Colin ter Pierluigi Praturlon, fotograf filma “Dolce Vita” in italijanskega filma v '60 letih.

Razstava bo na ogled do septembra 2009.

Kontaktna oseba: Nina Zdravič Polič, Slovenski etnografski muzej, nina.zdravic@etno-muzej.si
www.etno-muzej.si