Napovedujemo pogovorni večer Vzhodnoazijska umetnost in Skuškova zbirka
Sporočilo za javnost
Slovenski etnografski muzej
Ljubljana, 7. november 2024
V torek,12. novembra 2024, ob 18.00, bo v razstavni hiši Slovenskega etnografskega muzeja na Metelkovi 2 v Ljubljani pogovorni večer z gostoma Guo Fuxiangom in dr. Zhou Weiqiangom iz Palačnega muzeja v Pekingu in Hongkongu.
O zanimivih kitajskih predmetih v evropskem kontekstu, ki so na ogled na razstavi Azija sredi Ljubljane: Življenje Skuškove zbirke v SEM, se bosta z gostoma pogovarjali soavtorici razstave dr. Nataša Vampelj Suhadolnik in dr. Helena Motoh. Glavna tema pogovora bodo sodelovanja med kitajskimi in evropskimi muzeji, razlike in podobnosti v obravnavi kitajskih predmetov, posamezni tipi kitajskih predmetov kot zbirateljski predmeti ter o naravi in naboru Skuškovih predmetov.
Sogovornik Guo Fuxiang je vodilni strokovnjak za kulturno izmenjavo med pekinškim in evropskimi dvori. V Prepovedanem mestu je pripravil izjemno razstavo o diplomatskih darilih med francoskimi in kitajskimi cesarji v 17. in 18. stoletju. Leta 2023 je Guo Fuxiang z ekipo strokovnjakov iz Palačnega muzeja v Pekingu že obiskal SEM, saj so restavrirali in sestavili model kitajskih vrat, izrezljane lesene okrasne stene iz Skuškove kitajske zbirke in jo tudi poglobljeno analizirali. Dr. Zhou Weiqiang je strokovnjak za digitalizacijo in vizualizacijo kitajskih predmetov, raziskovalno pa se ukvarja z vojaško zgodovino, predvsem tudi z astronomskimi instrumenti in zgodovinskimi tipi različnega orožja. Podrobneje je raziskal tudi plenjenje Hallersteinove armilarne sfere s strani nemških vojaških čet v Pekingu na začetku 20. stoletja. Kopija armilarne sfere je tudi pred arhivom Republike Slovenije v Ljubljani.
Dogodek bo potekal v angleškem jeziku z uvodom v slovenščini in v kitajskem jeziku s prevodom v slovenščino. Pogovoru bo sledilo vodstvo po razstavi, kjer bodo obiskovalci predmete iz Skuškove zbirke spoznali od blizu. Brezplačni dogodek so zasnovali Oddelek za azijske študije Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani, Znanstveno-raziskovalno središče Koper in Slovenski etnografski muzej.
O razstavi Azija sredi Ljubljani: Življenje Skuškove zbirke (razstava je na ogled v Slovenskem etnografskem muzeju do avgusta 2025)
S prikazom neverjetne zgodbe zbirke in njenih lastnikov Ivana Skuška ml. in njegove žene Japonke Tsuneko Kondō Kawase javnost ponovno odkriva izjemne vzhodnoazijske umetnine, ki že nekaj desetletij niso bili postavljeni na ogled. Razstava odpira vprašanja nastanka zbirke in umetnostnega trga v tedanjem Pekingu, sledi prevozu zbirke v Evropo, prikazuje zgodbo družine Skušek in rekonstruira življenje, vpeto med natlačene predmete v več stanovanjih. Predstavljeni so tudi Skuškovi poskusi, da bi zbirka postala samostojen azijski muzej, prvič pa je predstavljena tudi maketa kitajske stavbe, ki jo je najverjetneje kupil s tem namenom. Maketo so leta 2023 v SEM obnovili strokovnjaki iz Palačnega muzeja v Pekingu in bo po sto letih prvič postavljena na ogled.
Pot po razstavi vodi v rekonstruirano dnevno sobo Skuškovih, kjer podoživimo izkušnjo stika z vzhodnoazijsko kulturo, ki je navdihovala generacije njenih obiskovalcev. Poleg makete in izbranih pohištvenih kosov je na ogled še vrsta izjemnih predmetov iz Skuškove zbirke, kot na primer veliko rezljano stojalo z ogledalom, zbirka budističnih kipcev in vezena dvorna oblačila. Posebej je razstavljena tudi zbirka nenavadnih kitajskih predmetov, ki je imela v domu Skuškovih posebno mesto (med njimi izstopajo pribor za uživanje opija, golobje piščali in glasbila). Na ogled je okoli 130 predmetov. Sklepni del razstave je posvečen možnostim, ki jih za raziskovanje in predstavitev muzejskih zbirk odpirajo sodobne tehnologije. Obiskovalci si lahko ogledajo virtualno simulacijo muzejskega predmeta in proces raziskovanja predmetov s pomočjo 3D-modeliranja.
Razstavo Azija sredi Ljubljani: Življenje Skuškove zbirke so pripravili:
Slovenski etnografski muzej, ZRS Koper, Oddelek za azijske študije FF UL ter Inštitut za arhitekturo in medije Tehniške univerze v Gradcu.
Kontakt:
Maja Kostric Grubišić (M: 040 187 920) in Živa M. Brecelj (M: 041 519 215), Služba za komuniciranje SEM,
E: maja.kostric@etno-muzej.si; ziva.brecelj@etno-muzej.si; etnomuz@etno-muzej.si
V prilogi vam pošiljamo sporočilo za javnost in vabilo, fotografije pa so dostopne na povezavi: https://we.tl/t-u8AkQCiEWW
Prosimo vas, da pri objavi fotografij navajate avtorja - Foto: Blaž Verbič
Seznam fotografij:
1. Pahljača, les, poslikan papir, Japonska, pozno 19. ali zgodnje 20. stoletje (detajl), foto Blaž Verbič
2. Stojalo s sulicami, palisander, kovina, Kitajska, dinastija Qing (detajl), foto Blaž Verbič
3. Maketa vrat, les, Kitajska, konec 19. ali začetek 20. stoletja (detajl), foto Blaž Verbič
4. Žensko vrhnje oblačilo, svila, vezenine, Kitajska, dinastija Qing, 19. stoletje (detajl), foto Blaž Verbič