Slovenski etnografski muzej

Datum objave 
9. marec 2006

Največja zakladnica etnološke dediščine na Slovenskem odprta 9. marca 2006

Slovenski etnografski muzej 9. marca 2006 ob 12. uri, slavnostno odpira vrata stalni razstavi Med naravo in kulturo postavljeni v 3. nadstropju razstavne hiše SEM na Metelkovi v Ljubljani.

Ta dogodek za Slovenski etnografski muzej ne predstavlja le še enega velikega praznika (decembra 2004 je odprl novo razstavno hišo). Pomeni eno od sklepnih faz muzejske preobrazbe in "prvi del vrha prizadevanj muzeja za dostopnost dediščine iz muzejskih zbirk in za izpolnjevanje poslanstva" (Inja Smerdel).

V nastajanju je namreč že drugi del načrtovane stalne razstave Jaz, mi in drugi oziroma razstavnih zgodb, ki bodo umeščene v drugo nadstropje razstavne hiše.

Stalna razstava Med naravo in kulturo predstavlja tezaver muzejskih zbirk, zakladnico slovenske in zunajevropske dediščine vsakdana in praznika z več kot 3000 razstavljenimi predmeti.
Na njej kustosi SEM pripovedujejo svojo zgodbo njihovih zgodb: predstavljajo bogastvo namenov, za kakršne so naši prednamci predmete izdelovali, jih uporabljali in kako so se skozi prostor in čas razlikovale in spreminjale njihove oblike, ki jih pogojuje univerzalna težnja po preživetju v naravnem okolju, v katerem smo se rodili.
V uvodu stalna razstava seznanja obiskovalca z zgodovinskim uvidom v razmerje med človekom in predmeti, z regionalno, družbeno in zgodovinsko sporočilnostjo zbirk SEM in z muzejskim/etnološkim odnosom do predmeta. Vstopna uvodna zgodba, naslovljena Predmeti življenja, predmeti poželenja, je torej zgodba o razmerju in odnosu med človekom in predmeti; o slovenski predmetni dediščini, ki nam pripoveduje o svojih raznovrstnih pomenih. Je zgodovina Slovenskega etnografskega muzeja, njegovih zbirateljev in zbirk. Predstavljeni so predmeti, ki veljajo za "tipično slovenske", in slovenska etnološka območja s svojimi značilnostmi v stavbarstvu, noši, plesu in govoru.
Temu sledijo trije razdelki: Voda in zemlja oziroma o virih in načinih preživljanja, ki je razstavni sklop, v katerem so predstavljeni predmeti za nabiranje, lov, ribolov, pridelovanje in predelovanje hrane; obrtna orodja, obrtni izdelki, obrti, kot so lončarstvo, pletarstvo, kovaštvo, urarstvo, čevljarstvo … Opozarja pa tudi na ekonomski vidik izseljenstva. Potrebno in nepotrebno oziroma o porabi je del razstave, v katerem razkrivamo potrošnjo predmetov, namenjenih oblačenju in bivanju. Predstavljeni so predmeti v zvezi z domom, povezani z ogrevanjem in razsvetljavo, pripravo hrane in uživanjem hrane, shranjevanjem stvari, spanjem, vzdrževanjem čistoče in varovanjem doma; oblačila od njihove zaščitne vloge do statusnega simbolnega pomena oblačil, pomena za videz; oblačilne sestavine in dodatki - pokrivala, nakit ter tekstil in njegovo izdelovanje.
Družbeno in duhovno oziroma o odnosu do sveta je razstavni sklop, v katerem predmeti pripovedujejo o ljudski likovni umetnosti (poslikane panjske končnice, slike na steklu …), o šegah (božično-novoletne, velikonočne, pustne …), o ljudski glasbi (glasbila, ki so jih uporabljali ljudski godci), o ljudski religioznosti (svetniki, votivi) in drugih.
Svojstven del razstave predstavlja Odsev daljnih svetov (Avstralija, Oceanija, Azija, Ameriki, Afrika), ki ponuja strnjen pogled na predmete iz zunajevropskih muzejskih zbirk. Le-te pričajo o stikih Slovencev (Friderik Baraga, Paul Schebesta, Ignacij Knoblehar, Anton Codelli, Ivan Skušek ml. in Tsuneko Kondo Kavase - Marija Skušek, Aleš Bebler in Vera Hreščak - Bebler, Anton Lavrin, Anton Petkovšek in Ivan Švegel) z zunaj evropskimi kulturami kakor tudi o kulturah samih.
Povezovalni razstavni člen med slovenskimi in zunajevropskimi zbirkami je Etno AbecedaŽ - labirint s predmeti in pojmi od A do Ž. To je prostor za odkrivanje, raziskovanje in igro, namenjen najmlajšim, mladim in manj mladim obiskovalcem.

O snovalcih razstave v SEM in o vseh drugih, ki so jo ustvarili, najdete podatke v prilogi.

9. marca bo v SEM za obiskovalce dan odprtih vrat s prostim vstopom in s posebnimi strokovnimi vodstvi vsaki dve uri, projekcijami etnoloških filmov, prikazi lončarjenja in tkanja.

Kontaktna oseba: Nina Zdravič Polič
T.:01/3008 700, GSM: 041 342 801, nina.zdravic@etno.muzej.si

Sporočilo za javnost v Wordovi datoteki.