Slovenski etnografski muzej

dr. Berta Jereb
Datum objave 
14. april 2022

Moj svet, razstava o življenju in delu prof. dr. Berte Jereb

Sporočilo za javnost
Slovenski etnografski muzej                        
Ljubljana, 13. april 2022

Moj svet
Razstava o življenju in delu prof. dr. Berte Jereb, dr. med., pionirke otroške onkologije in ustanoviteljice fundacije Mali vitez
21. april–26. september 2022, Slovenski etnografski muzej

Med 21. aprilom in 26. septembrom 2022 bo v Slovenskem etnografskem muzeju na ogled manjša osebna razstava z naslovom Moj svet. Razstava odstira življenjsko in poklicno pot prof. dr. Berte Jereb, dr. med. (roj. 1925), pionirke otroške onkologije in ustanoviteljice fundacije Mali vitez,  ustanove za pomoč mladim, ozdravljenim od raka. Izkušnje prihajanj in odhajanj – tako svojih kot drugih, so oblikovale osebo različnih identitet. Odprtje razstave bo v četrtek, 21. aprila, ob 12.00, v Slovenskem etnografskem muzeju.

»Vse, kar se je godilo okoli mene od prve mladosti, ki se je spominjam, skozi odraščanje in zrelost, ljubezen, poklic, vse se je godilo, kot da me vodi nevidna sila. Ali  bi šlo življenje v drugačno smer, če bi se odločala drugače?  Pa vendar, kljub vsem težavam, vsemu, kar se je dogajalo, ničesar ne morem obžalovati, hvaležna sem za vse v življenju.«
 dr. Berta Jereb

Razstava je zasnovana v štirih vsebinsko zaokroženih razdelkih. V razdelku BERTA JEREB OSEBNO so predstavljeni njena družina in rojstni kraj Črneče pri Dravogradu, študij na Dunaju, Beogradu in Ljubljani, izbrani  dokumenti in fotografije ter izbrani citati iz njenih razmišljanj. Razdelek IZKUŠNJE ZDOMKE IN POVRATNICE – ŽIVLJENJE IN DELO V STOCKHOLMU IN NEW YORKU pripoveduje o bivanju in delu dr. Berte Jereb v Stockholmu na Švedskem (1961–1973) in v New Yorku, ZDA (1975–1984). Razdelek POKLICNA POT je predstavitev bogate in uspešne poklicne poti pionirke otroške onkologije, ki se je od 60. let dalje oblikovala v visokih mednarodnih krogih medicinske znanosti. Posebno mesto na razstavi je namenjeno fundaciji MALI VITEZ, ustanovi za pomoč mladim ozdravljenim od raka. Na njeno pobudo se je fundacija ustanovila leta 1996 v Ljubljani in še danes pomeni trdno oporo vsem mladim, ki jih je že v mladosti  zaznamovala izkušnja te bolezni. Svoja doživljanja sveta in razumevanja drugih je dr. Berta Jereb zapisala tudi v številnih knjižnih delih (Moje bajže, Zejna in Robi, Moj brat, taboriščnik številka 96, Moji časi, kraji in ljudje, Mali vitezi). Knjige bodo obiskovalcem na voljo za prebiranje ter ogled.

Razstavo je v sodelovanju z dr. Berto Jereb pripravila dr. Tanja Roženbergar, kustosinja SEM, ki v predgovoru pravi:

»Življenjsko in poklicno pot dr. Berte Jereb zaznamuje veliko svetov. To so razkošni svetovi izjemnih izkušenj,  bogati z raziskovanjem in znanjem, razumevanjem in modrostjo, pretkani s predanostjo, tenkočutnostjo in empatijo. Njeni svetovi niso le njeni, saj jih nesebično deli z osebami s  težkimi življenjskimi preizkušnjami, izraža jih v znanstvenih krogih, deli jih z nami. Zato so njeni svetovi tudi naši in naši svetovi tudi njeni.«
Tanja Roženbergar

Razstava sodi v cikel osebnih pripovedi ob stalni razstavi Jaz, mi in drugi: podobe mojega sveta.

Osebne razstave obiskovalcev, ki jih pripravljajo posamezniki ali skupine v sodelovanju z mentorji (tj. kustosi) SEM, nastajajo kot premislek o vprašanjih iz stalne razstave Jaz, mi in drugi: podobe mojega sveta in so rezultat njihovih miselnih potovanj po lastnih življenjskih poteh in odkrivanju lastnega odnosa do izbranih trenutkov, ljudi in krajev. Na ta način in s pomočjo mentorjev SEM dopolnjujejo predstave in védenje o tem, kako nastaja osebna in skupna dediščina in kakšne pomene tvori.

Kontakt:
dr. Tanja Roženbergar, SEM, mentorica razstave, E: tanja.rozenbergar@etno-muzej.si, T: 01 3008 792 Sonja Kogej Rus, SEM, koordinatorka osebnih razstav, E: sonja.kogej-rus@etno-muzej.si, T: 01 3008 750

 

dr. Berta Jerebdr. Berta Jerebdr. Berta JerebVabilo