Slovenski etnografski muzej

Datum objave 
16. junij 2005

Gostujoča razstava Kuharca iz Pokrajinskega muzeja Celje v

 

Sporočilo za javnost, Ljubljana, 16. junij 2005

Gostujoča razstava Kuharca iz Pokrajinskega muzeja Celje v

Slovenskem etnografskem muzeju

 

Na kresni večer, 23. junija ob 19. uri, bo v Slovenskem etnografskem muzeju (SEM) odprtje gostujoče razgibane razstave Kuharca, ki jo je v Ljubljano pripeljal Pokrajinski muzej Celje. Z njim je SEM izmenjal že kar nekaj razstav, na primer: leta 2002 je v Celju gostovala razstava SEM o modrotisku na Slovenskem V podobe ujeti indigo, od leta 2003 do 2004 pa otrokom namenjena etnološka razstava S Hermanom na etnopotep.


Razstava Kuharca na igriv način in z več kot 500 predmeti predstavlja meščansko in podeželsko kuhinjo v drugi polovici 19. in prvi polovici 20. stoletja, ko so bile spremembe v njej najhitrejše in najobsežnejše. V omenjenem obdobju se je namreč iz zadimljenega, gospodinji neprijaznega prostora, začela spreminjati v prijaznejše delovno okolje z zidanim ali pločevinastim štedilnikom. Uveljavljati so se začeli tudi novi energetski viri (plin) in posodje iz aluminija in stekla.


Predstavljen je tudi razvoj pomožnih skladiščnih prostorov - kašče z vsem inventarjem (tesano žitno skrinjo, lonci za mast, modeli za potice itd.) in shrambe s strojčki, ki so se polagoma pričeli uveljavljati v gospodinjstvih. Uživanje hrane je bil vedno poseben obred. Odvijal se je lahko v »hiši«, preurejeni kuhinji ali jedilnici. Ponekod na podeželju so v »hišo« postavili še »mentrgo«, ki je služila za pripravo krušnega testa, lahko pa je opravljala tudi funkcijo pomožne mize. Predstavljena oprema je bila odvisna od socialnega statusa lastnikov. Tudi v gostilnah so bile oprema, hrana in strežba odvisne od tega, kdo je vanjo zahajal. Na razstavi je moč videti ambientalni primer ene od gostilnic tistega časa.


Avtor razstave in kataloga, ki spremlja razstavo, je kustos Pokrajinskega muzeja Celje mag. Vladimir Šlibar. Pri njej so sodelovali še drugi strokovnjaki iz Pokrajinskega muzeja Celje, oblikovanje razstave je delo umetnice Ksenije Baraga, oblikovanje kataloga pa oblikovalca Radovana Jenka.



Kontaktna oseba: Nina Zdravič Polič

Slovenski etnografski muzej

tel.: 01/ 3008 700, GSM: 041/342 801


Sporočilo za javnost v Wordovi datoteki.