Slovenski etnografski muzej

Datum objave 
21. junij 2005

Gostujoča fotografska razstava Svet komunikacij v Slovenskem etnografskem muzeju

 

Sporočilo za javnost

Ljubljana, 21. junij 2005

 

Gostujoča fotografska razstava Svet komunikacij v Slovenskem etnografskem muzeju

Natečaj Telekoma Slovenije, donatorja SEM

 

V Slovenskem etnografskem muzeju bo jutri, 22. junija ob 19. uri Telekom Slovenije odprl fotografsko razstavo Svet komunikacij, ki je nastala po njegovem javnem fotografskem natečaju. 

Izbranih je bilo 63 fotografij 45 avtorjev. Žirija je podelila pet glavnih nagrad in izbrala 58 fotografij za odkup. Nagrajene in odkupljene fotografije so razstavljene pred novo razstavno palačo Slovenskega etnografskega muzeja in bodo na ogled od 23. junija do konca avgusta 2005. 

 

Razstava Svet komunikacij ni umeščena v Slovenski etnografski muzej zgolj slučajno. Družba Telekom Slovenije je donator muzeja, ki s sloganom Videti preteklost – živeti prihodnost, Povezani s slovensko kulturno dediščino že tretje leto sodeluje z muzejem. Donatorstvo Telekoma Slovenije v projekte Slovenskega etnografskega muzeja za ohranjanje in predstavljanje kulturne dediščine odraža njegovo zavedanje, da je kultura vrednota vsake države in da se vprašanje upravljanja s kulturo v svetu dandanes bistveno spreminja ter  poudarja povezanost med kulturo in gospodarstvom.

 

Več o odmevnem fotografskem natečaju

Družbo Telekom Slovenije v letošnjem letu spremljata dve veliki prelomnici: 10-letnica družbe in celovita prenova poslovne stavbe. Ob tem se nam je utrnila ideja, da za opremo nove poslovne stavbe razpišemo javni fotografski natečaj in novo poslovno stavbo simbolično odpremo s fotografsko razstavo na zelo široko in domišljiji prepuščeno temo Svet komunikacij.

Središče našega zanimanje je torej človek, njegova potreba po komuniciranju in različni načini posredovanja  sporočil med osebami. Človek je družbeno bitje. Svoje življenje, ambicije in sanje uresničuje v povezavi in s pomočjo soljudi, svoje uspehe doživlja skozi potrditev svojega okolja, pa naj gre za družino, poklic ali zabavo. Danes je naše življenje nezdružljivo povezano s sredstvi sodobnega komuniciranja. Sodobna tehnologija nam omogoča, da so nam dostopna praktično povsod, v vsakem času in vsaki situaciji. Duhovni prostor posameznika postaja vse širši in dostopnejši.

Hitrost, mobilnost in kompatibilnost niso več razkošje, temveč potreba. Sateliti, vrhunska elektronska tehnologija za vsak žep in otročje preprosta za uporabo – to že zdavnaj ni več znanstvena fantastika. Sodobne komunikacije povezujejo prijatelje, družine, podjetja, narode, kulture, kontinente in …planete.

Fotografski natečaj smo pripravili skupaj s Fotografsko zvezo Slovenije in  je bil spremljan tudi z manjšo oglaševalsko akcijo v tiskanih mediji  Potrebujemo fotografije! V njem so lahko sodelovali vsi zaposleni Skupine Telekom Slovenije, vsi slovenski amaterski in profesionalni fotografi.

Formirali smo petčlansko žirijo v sestavi: Dragan Arrigler (fotograf), Janez Bešter (predstojnik laboratorija za telekomunikacije), Milan Pajk (profesor na ALU), Iztok Sila (direktor Službe za marketing) in Vinko Skale (predsednik Fotografske zveze Slovenije).

 

Odziv je bil  zelo velik. Prispelo je 1213 fotografij 446 avtorjev.

Po besedah predstavnika žirije, Milana Pajka je bila nehvaležna naloga žirije najprej to, da določi fotografije, ki izstopajo iz tega "amaterskega" povprečja. Iskali smo torej dela, ki so pojem komunikacije prikazala v abstraktni, pa zato bolj vse strani podobi. Fotografije v končnem izboru tako posegajo v tisto fotografsko govorico, ki ne ponuja enak odgovor vsakemu gledalcu, ampak od njega zahteva določeno mero sodelovanja.

V času in okolju, ki ga živimo, komunikacija ni zgolj pogovor dveh oseb, je tudi odnos do okolice, pa morda tudi te do nas. Komuniciramo tako z ljudmi, kot mestom in njegovimi, z oglasi napolnjenimi fasadami. Ne nazadnje se zdi, da komunicirajo med seboj tudi tisti objekti na fotografijah, ki so osvobojeni človekove prisotnosti. Če se, ob vsem tem, sprašujemo  koliko komuniciranja smo danes sploh še sposobni, ni naključje, da je prav prva nagrada podeljena fotografiji, ki prepriča ravno s popolnim nekomuniciranjem množice v  vagonu podzemske železnice. Vsi v isti, množici, pa vendar vsak sam zase. Ali je to zgolj naključje trenutka ali resnica časa v katerega gremo, so razmišljanja, ki presegajo polje fotografije. Namen te je bil vedno le prikazovati to, kar je navidez skrito površnemu pogledu tistih, ki ne fotografirajo.

Izdelali  smo tudi katalog razstave, ki je obenem priložnostno poslovno darilo družbe ob 10- letnici družbe. Sprejem za poslovne partnerje ob 10-letnici družbe in podelitev prvih petih nagrad pripravljamo v Slovenskem etnografskem muzeju.

Po gostovanju v Slovenskem etnografskem muzeju razstava Svet komunikacij od  jeseni naprej prestavljena v prenovljeni stolpnici Telekoma Slovenije na Cigaletovi 15.

 Telekom Slovenije 

 

 Sporočilo za javnost v Wordovi datoteki.