Slovenski etnografski muzej

Od 
12. september 2008
Do 
5. oktober 2008
Priponke 
Image icon evfonija.jpg

Zveneče mesto Evfonija

12. september – 5. oktober 2008

Interaktivna razstava izvirnih glasbenih inštrumentov (gostujoča razstava)

Evfonija je mesto sestavljeno iz samih glasbenih inštrumentov. Razporejeni so po posameznih ulicah in mestnih četrtih, vsaka skupina inštrumentov ima svojo. Visoki dimniki v mestu so odmevniki tolkal, tovarne so sestavljene iz kovinskih bobnov, avtomobil na ulici je hupafon, streho hiše prekrivata marimba in ksilofon, kamnita bajta je litofon; na vrtu rastejo zelenjavna pihala in tolkala, ribniki so se spremili v vodne bobne, med njimi plavajo ribe (okrogle vodne piščali), ob robu raste nekaj gumijastega grmovja (balonske orgle, balonski bas in balonski bobni). Nad mestom se dviga pokončna podoba kralja: namesto glave ima star vojaški boben, njegove oči so kalimbe, nos je saksofon, namesto reber ima napete strune, stoji na afriških djembah. Na glavo ima poveznjeno krono, bleščečo vodno harfo. Vsakdo, ki v Evfonijo vstopi, postane glasbenik. Lahko se sprehaja po ulicah in igra na posamezne inštrumente. Ko jih ne igra, jih izdeluje ali opazuje fizikalne zakonitosti njihovega delovanja.

 

SODELUJOČI:

Idejna zasnova: Peter Kus
Izvirni inštrumenti: Peter Kus, Primož Oberžan, Žiga Lebar, Gregor Lorenci

Mentorji na delavnicah: Primož Oberžan, Marino Kranjac, Peter Kus

Spletna stran – likovna zasnova: Matej Lavrenčič

Tehnična izvedba razstave : Luka Curk
Produkcija: Forum Ljubljana
Koprodukcija: Slovenski etnografski muzej

Projekt je del programa razstave Zvoki Slovenije: od ljudskih godcev do avsenikov,
sofinancirata ga Ministrstvo za kulturo in MOL –Oddelek za kulturo.

O razstavi

Zveneče mesto Evfonija je razstava izvirnih glasbenih inštrumentov, na kateri bodo slovenski obiskovalci lahko prvič spoznali nekatera nenavadna in izvirna glasbila, zvočila in zvočne inštalacije domačih avtorjev. Namenjena je raziskovanju neštetih možnosti, ki jih omogoča proizvajanje zvokov iz različnih materialov - lesa, kovine, plastike, gume, kože, kamna, stekla, elektrike, ipd. Zasnovana je interaktivno in želi obiskovalce spodbuditi, da se dotaknejo razstavljenih inštrumentov in zvokov, ki jih ti proizvajajo. Tako postanejo obiskovalci Evfonije njeni aktivni prebivalci, ki sami raziskujejo in ustvarjajo glasbo, namesto da bi jo le pasivno poslušali.

Da bodo lahko obiskovalci to vlogo bolje opravljali, bodo postavitev razstave spremljali še krajši glasbeni performansi (namenjeni organiziranim šolskim skupinam) in daljše dvodnevne delavnice izdelovanja izvirnih inštrumentov. Delavnice bosta vodila dva izmed avtorjev razstave, Primož Oberžan in Peter Kus, ter istrski glasbenik, Marino Kranjac.

Projekt dopolnjuje še animirana, glasbeno-didaktična spletna stan, ki otrokom omogoča virtualno raziskovanje nenavadnih glasbil, zvokov in akustike. V medsebojni povezavi vseh delov projekta (interaktivna razstava, delavnice, spletna stran) predstavlja evfonija integrirano obliko izobraževanja, ki povezuje intenzivno zvočno doživljanje, eksperimentiranje in raziskovanje, izobraževanje po internetu in ne nazadnje javno predstavitev ustvarjanja na koncertu ob zaključku delavnic in objavami izdelkov delavnic in posnetkov na spletni strani.