Jahalna šola kobilarne Lipica. Foto: Vid Rotar, 2020
29. januar 2023

Ministrstvo za kulturo

Kobilarna Lipica

Podobe konjev in ljudi, fotografska razstava

Fotografska razstava dopolnjuje letošnjo osrednjo razstavo SEM Sveti konji – nebesni jezdeci. Pripravil jo je SEM v sodelovanju s Kobilarno Lipica.

Na prvem delu razstave je na ogled izbor črno-belih fotografij iz fototeke Slovenskega etnografskega muzeja. Konji so bili v preteklosti zelo pogosti spremljevalci v človekovem vsakdanjem in prazničnem življenju, saj so mu služili kot glavno prevozno sredstvo, bili so mu v pomoč pri vsakdanjih kmečkih opravilih, s konji si je človek pomagal pri delu v gozdu… Razstava predstavlja tudi nekaj poklicev, povezanih s konji, ki pa so z uporabo sodobnejših delovnih strojev in prometnih sredstev zapadli v pozabo, na primer kovač, kolar, furman.

Drugi del fotografske razstave je nastal v sodelovanju s Kobilarno Lipica. Na sodobnih barvnih fotografijah so prikazani tako lipicanci kot tudi ljudje, ki v Kobilarni Lipica skrbijo za konje.

Prevoz tovora s konjsko vprego. Foto: Peter Naglič, 1933