Slovenski etnografski muzej

Od 
7. junij 2012
Do 
27. julij 2012

Moč žensk: Čarovnice, zdravilke, duhovne učiteljice

7. junij – 27. julij 2012

Ob mednarodnem festivalu sodobne fotografije Fotonični trenutki 2012, katerega producent je PHOTON, gostuje v Slovenskem etnografskem muzeju razstava iz Poljske, ki jo je zasnovala Katarzyna Majak.

Pod naslovom Moč žensk poljska umetnica Katarzyna Majak na razstavi predstavlja  zbirko dvanajstih barvnih fotografij - portretov. Cel njen cikel obsega 29 barvnih fotografij, kar je po številu skoraj enako luninemu koledarju, saj luna naredi celoten krog okoli zemlje v 29,5 dneh. Fotografije prikazujejo zdravilke, čarovnice, coprnice, vizionarke, duhovne učiteljice.

Umetnica je s temi ženskami opravila tudi intervjuje, ki jih je objavila v knjigi in na video-filmih. Naslov nakazuje avtoričino željo po ponovnem priznanju žensk, ki sebe vidijo kot naslednice duhovnih prednikov, Matere Boginje, poganskih verovanj in starih modrosti, ki lahko še danes navdihujejo sodobno banalizirano zavest s pomembno vsebino in alternativno energijo.

Ženske na fotografijah nosijo obredna oblačila, v rokah držijo predmete "moči", s pogledom pa zrejo naravnost v objektiv - energijo prenašajo skozi lečo fotografskega aparata in na ta način ozdravljajo in vplivajo na gledalca. 

Katarzyna Majak se je pri fotografiranju teh žensk namesto na okolje osredotočila na njihove oči. To, za avtorico razstave navdušujoče potovanje po Poljski - od ženske do ženske (najmlajša v svojih tridesetih in najstarejša v poznih osemdesetih letih ) - ji je služilo za iskanje ženskih modrosti in množico duhovnih poti, skritih v monoreligiozni družbi ter njihovih osebnih razkritji.

Na Poljskem naj bi bilo več kot 90 odstotkov pripadnikov katoliški veri. Krščanstvo, vsiljeno pred stoletji, je uspešno izbrisalo vse sledi poganskosti, čarovništva ali šamanskih tradicij. Ta dediščina ni preživela.

Na vzhodu Poljske ob meji z Belorusijo je preživelo nekaj tradicionalnih zdravilk, t.i. šepetalk, ki povezujejo religijo s prvobitnimi vraževerji in z molitvami zdravijo in preganjajo uroke. Drugače teh tradicij ni več mogoče najti nikjer drugje na svetu. Tukaj skušajo ženske obuditi pozabljene tradicije, nekatere so imele babice, ki so "videle" - bile vizionarke ali  pa zeliščarke, druge trdijo, da je znanje preživelo v podzavesti, tretje, ki niso imele druge izbire, so potovale po tujini - Ameriki, Peruju, Novi Zelandiji - da bi se čarovništva in zdravilstva naučile, se vrnile domov in nova znanja pomešale z lokalnimi tradicijami ter stare slovanske obrede z demonologijo.

Sodobna ikonografija je nasičena s podobami čarovnic. Pojavljajo se na metlah v mesečini, kot stare coprnice s krivim nosom, bradavico, v plaščih in zašiljenih škornjih, klobukih, v svojih skrivenčenih rokah držijo palice ali pa se sklanjajo nad svojimi kristalnimi kroglami. Že od otroštva so prisotne v risankah. Na internetnih straneh so čarovnice prikazane z agresivnim make-upom, v okrašenih oblekah, fascinirane nad svojo temno stranjo. Popularna kultura dopolnjuje upodabljanje čarovnic še s krvjo, lobanjami, tetovažami, svečami. Dialog s temi podobami je Katarzyna Majak (2010-2011) pričela skozi projekt "Moč žensk".

Fotografska "čarovniška sobota" Katarzyne Majak se z tenkočutno napetostjo dotika vprašanja "ženske moči" versus predstave o njej. Posebna formula serije fotografij (1 : 1)  ustvarja situacijo provokativne narave za gledalce glede na problematiko enakosti žensk.
(Povzeto po katalogu Kabiety mocy: Katarzyna Majak in Ewelina Jarosz)

Oglejte si prispevek o razstavi Moč žensk na RTV SLO:
Prispevek v KULTURI >>>