25. marec 2011

Kolo življenja Romov / Orta si dživdipe Romanò

25. marec – 17. april 2011

Jaka Gasar in Haris Tahirović, fotografije

Fotografska razstava iz življenja Romov Kolo življenja Romov / Orta si dživdipe Romanò prikazuje aktualno situacijo romske skupnosti v kontekstu umetniškega izražanja in s tem ponuja vpogled v naključne trenutke iz vsakdanjega življenja Romov v Sloveniji. Izbrane fotografije so plod prijateljstva in sodelovanja med mladim fotografom Jako Gasarjem in romskim aktivistom Harisom Tahirovićem, posnete med obiski nekaterih romskih naselij po Sloveniji. Gre za splet reportažnih fotografij v obliki portretov, skupinskih fotografij in ujetih trenutkov iz realnega življenja dela romske skupnosti, katere pripadniki marsikje še vedno bivajo v težkih socialnih razmerah, a so kljub temu radostni in upajo na boljši jutri.

Fotograf Jaka Gasar, rojen leta 1980 v Ljubljani, prejemnik prestižne nagrade Slovenia Press Photo Award za serijo fotografij z Wall Streeta, je svojo kariero fotoreporterja začel pri časopisu Dnevnik. V svoji fotografski karieri je pokrival vse pomembnejše družbeno politične, kulturne in športne dogodke, njegove fotografije so bile objavljene v vseh pomembnejših slovenskih časopisih in revijah. Je član Društva fotografov Slovenije, International Association of Journalists, Društva Enooki ter soustanovitelj Zorye kolektiva, prvega reportažnega foto-reporterskega kolektiva v Sloveniji. V zadnjem času se aktivneje posveča reportažni fotografiji - ob spremljanju življenja železarne, hokejskega razpoloženja ter muslimanov na Jaesenicah, v sodelovanju z romskim aktivistom Harisom Tahirovićem pa življenje Romov v njihovih naseljih, s slikanjem realne situacije romske skupnosti v slovenski družbi.

Haris Tahirović, živeč v Ljubljani, je predsednik Romskega društva Anglunipe Ljubljana, Zveze romske skupnosti Slovenije Umbrella – Dežnik ter delegat mednarodne romske organizacije European Roma and Travellers Forum pri Svetu Evrope. Deluje kot romski novinar na Radiu Študent in predvsem kot romski aktivist za pravice romske skupnosti v Sloveniji in širše. Je pobudnik ustanovitve in vodja Romskega informacijskega centra v Ljubljani ter organizator in izvajalec različnih projektov iz področij kulture, medijev, mladinskih aktivnosti, neformalnih izobraževanj in socialnega delovanja, namenjenih različnim skupinam pripadnikov romske skupnosti. Kot pobudnik organizacije razstave Romski svet in Kolo življenja Romov, pri kateri sodeluje tudi kot soavtor in svetovalec fotografa Jake Gasarja, želi opozoriti na socialni vidik aktualne situacije romske skupnosti ter pripomoči k večjemu vključevanju Romov v slovensko družbo.