Utrinek s spletne razstave
Spletna stran EMZ
Gostovanja
3. november 2020
SEMEMZMinistrstvo za kulturoMinistrstvo za kulturo Republike HrvaškeMesto ZagrebLogotip Gastronomska regija

Kjer so čebele doma, spletna razstava

Vabljeni k ogledu spletne razstave Kjer so čebele doma, s katero Slovenski etnografski muzej gostuje v Etnografskem muzeju Zagreb.

Klik na spletno razstavo

Odprtje razstave na našem You Tube kanalu

To jesen bi SEM moral gostovati v Etnografskem muzeju v Zagrebu z razstavo Kjer so čebele doma. Žal nam čas, v katerem živimo, tega ne dopušča, zato je SEM za hrvaške obiskovalce pripravil spletno različico razstave, ki pa bo (tudi zaradi besedil v slovenskem, hrvaškem in angleškem jeziku) dostopna najširšemu občinstvu.

Razstavo Kjer so čebele doma je Slovenski etnografski muzej prvič postavil na ogled leta 2018 in je z njo obeležil prvi Svetovni dan čebel. Spletna razstava sledi strukturi fizične razstave. S fotografijami, besedili in videi razkriva zbirke SEM, osredotočene na bivališča čebel. Uvodoma podaja informacije o avtohtoni kranjski čebeli, v časovnici predstavi najpomembnejše osebnosti in dosežke v zgodovini čebelarstva na Slovenskem, predstavlja panje, čebelnjake, katerih bogata dediščina večplastno zaznamuje slovensko kulturno krajino, in poslikane panjske končnice kot edinstveno likovno in duhovno sestavino slovenskih čebelnjakov.

Avtorica razstave je Barbara Sosič, muzejska svetovalka, soavtorica je dr. Bojana Rogelj Škafar, kustos svétnik, obe iz Slovenskega etnografskega muzeja. Izvedbo razstave je omogočilo Ministrstvo za kulturo RS.