7. december 2006
Do
31. januar 2007

Jesulus Pragensis: Praški jezušček in druge voščene figure iz Slovenskega verskega muzeja

7. december 2006 - januar 2007

Razstava Jesulus Pragensis: Praški Jezuąček in druge voščene figure iz Slovenskega verskega muzeja predstavlja izjemno zbirko štiridesetih voščenih figur, ki je največja tovrstna zbirka na Slovenskem in je primerljiva s sorodnimi zbirkami po Evropi.

Večino figur, bogato vezenih oblačil, pozlačenih in z barvnimi kamenčki okrašenih kronic in drugih dodatkov so Slovenskemu verskemu muzeju med letoma 1990 in 1992 v hrambo zaupale škofjeloške uršulinke. Danes so vse te figure, ki so bile večinoma močno poškodovane, študijsko obdelane in restavrirane. Študij primerjalnega gradiva in strokovne literature je zbirko muzeja umestil v širši kontekst. Čaščenje deteta Jezusa je bilo po skoraj vseh srednjeevropskih deželah razširjeno predvsem v 17. in 18. stoletju. V mnogih romarskih središčih so se številni verniki obračali po pomoč k različnim upodobitvam Deteta. Pred Milostnega praškega Jezuščka, ki ga od 17. stoletja naprej hranijo karmeličani v Pragi, pa so polagali svoje upe in darila celo evropski vladarji. Dva primerka kopij praškega Jezuščka ima muzej tudi v svoji zbirki.

Avtorica razstave je mag. Nataša Polajnar Frelih iz Slovenskega verskega muzeja, ki je razstavo prvič postavil na ogled v Stični leta 2005. Potem pa je gostovala še v Škofjeloškem muzeju. Spremlja jo katalog razstave, v katerem so opisani zahtevni restavratorski posegi voščenih figur in tekstilij, brez katerih te razstave ne bi mogli pripraviti.

Razstava bo na ogled do konca januarja 2007.