Slovenski etnografski muzej

Pustni obhodi ločkih koscev, oračev in svatov
Kontakt 

Pustni obhodi ločkih koscev, oračev in svatov

Pustni obhodi ločkih koscev, oračev in svatov so pustna šega v vasi Loče pri Dobovi v občini Brežice.

Na pustni torek zgodaj zjutraj gre skupina sedmih otrok po vasi. Njihovo število je včasih tudi manjše, a nikoli jih ne sodeluje več kot sedem. Če jih je več, se vsako leto zamenjajo. V preteklosti so bili v skupino vključeni le fantje, sedaj sodelujejo tudi dekleta.

Sodelujoči so zgodaj zjutraj oblečeni kot kosci, ki gredo simbolično kosit po cesti skozi vas z namenom, da bi bilo poleti dovolj sena in otave. Vodilni lik pustne šege v vasi Loče je kosec, oblečen v bela platnena oblačila – srajco 'rúbačo' in hlače 'bregeše', okoli vratu ima ruto (rubic), obraz pa mu pokriva maska (larfa). Na glavi nosi visoko koničasto pokrivalo (turn), ki je okrašeno z raznobarvnimi papirnatimi trakovi (pongeljci). Larfa in pokrivalo sta izdelana iz papirja, vsako leto na novo. Okoli pasu imajo kosci obešene zvonce, v roki pa nosijo koso, s katero 'pokosijo zimo'. Medtem ko kosci kosijo, v središče vasi pride h križu 'fašjenkova babca' (babica z zajtrkom). Iz košare, v kateri naj bi nosila zajtrk, iz lonca skoči maček. Ko kosci ugotovijo, da zajtrka ne bo, se zapodijo za mačkom, nato odidejo domov in se preoblečejo v orače. Sprednja dva orača predstavljata kravi, ki vlečeta plug, zraven hodi oseba, ki ju goni, zadaj pa druga, ki drži plug. Sledi jim babca, ki seje žito. Orači s simbolnim oranjem zaželijo vaščanom dobro letino. Ko nehajo orati po vasi, se vrnejo domov in se preoblečejo v svate (nevesto, ženina, priči, teto, strica in muzikanta), ki predstavljajo pustno svatbo ter ob glasbi in plesu v popoldanskih urah obiskujejo domačine. Ob obisku najprej zaplešejo sami, nato še z gospodarjem, za kar so nagrajeni z denarjem ali hrano.

Pustne obhode ločkih koscev, oračev in svatov organizira Turistično društvo Dobova, sekcija Fašjenk. V ločke kosce se za udeležbo na različnih karnevalih oblačijo tudi odrasli, ki jih je v skupini lahko tudi več kot sedem. Vsako leto se udeležijo prireditve Dobovski fašjenk, ki je od svoje prve pustne povorke leta 1998 prerasel v mednarodni pustni karneval.
Po pripovedovanju domačinov iz vasi Loče naj bi bila pustna šega v njihovi vasi stara več kot stoletje. Pisnih ali slikovnih virov, ki bi potrdili starost obhodov ločkih koscev, oračev in svatov ter njihovih mask, ni mogoče izslediti. Branko Bogovič je leta 2004 v svoji knjigi Mlajši tega ne vedo zapisal, da se starejši vaščani spominjajo, da so se prvič maskirali v kosca leta 1940.

Pustni obhodi ločkih koscev, oračev in svatov v Registru nesnovne kulturne dediščine

Pustni obhodi ločkih koscev, oračev in svatovPustni obhodi ločkih koscev, oračev in svatovPustni obhodi ločkih koscev, oračev in svatovPustni obhodi ločkih koscev, oračev in svatov