Slovenski etnografski muzej

Poslikane panjske končnice

zbirka Slovenskega etnografskega muzeja
Naslovnica knjige Poslikane panjske končnice

Poslikane panjske končnice kot eno od poglavij ljudske umetnosti, ustvarjene večinoma od in za pripadnike nižjih (kmečkih) družbenih plasti na Slovenskem, poznamo le na omejenem območju slovenskega etničnega prostora.

Pojavile so se v drugi polovici 18. stoletja, doživele svoj razcvet v obdobju med letoma 1820 in 1880 ter spričo spremenjenih ekonomsko-socialnih in duhovnih razmer zamrle v začetku 20. stoletja.

Zbirka poslikanih panjskih končnic Slovenskega etnografskega muzeja je po številu predmetov in njihovi reprezentativnosti unikatna in jo lahko primerjamo le še z zbirko Čebelarskega muzeja v Radovljici. Obsega 754 predmetov, ki so z etnološkega vidika pomembni kot mediji za razkrivanje odnosa do sveta tako njihovih ustvarjalcev kot tudi porabnikov. Posebnost slikarstva na panjskih končnicah je tudi ta, da se v nasprotju z motiviko na predmetih drugih zbirk ljudske likovne umetnosti, ki izhaja iz religioznega sveta, na panjskih končnicah pojavljajo številni prizori iz vsakdanjega življenja. Kot take so še vedno izziv tudi za sodobne poustvarjalce te zvrsti dediščine.

Uvodni študiji sledi katalog s fotografijami in opisi panjskih končnic.

Dvojezična izdaja

Publikacije ni na zalogi.

Prva stran kazala knjige Poslikane panjske končniceDruga stran kazala knjige Poslikane panjske končnice