18. september 2014

Počastitev spomina na Barbaro Celjsko na ploščadi SEM

Na ploščadi pred SEM je na ogled panojska razstava v počastitev spomina na Barbaro Celjsko, lepo Celjanko, ki je bila pred 600 leti okronana za nemško kraljico.

Letos Evropa praznuje 600. obletnico pričetka koncila v Konstanci. V Pokrajinskem muzeju Celje so se praznovanju priključili tako, da so pripravili zunanjo razstavo izven muzejskih zidov o Barbari Celjski, karizmatični trojni kraljici iz plemiške rodbine grofov Celjskih, in na ta način življenje zanimive Celjanke še bolj približali ljudem.

Barbara Celjska (1392-1451), ogrska kraljica, je bila v decembru 1414 kot soproga Sigismunda Luksemburškega v Konstanci v središču dogajanja. Le mesec dni poprej pa je bila v Aachnu tudi okronana za nemško kraljico. Njeno življenje je bilo burno, polno vzponov in padcev, zato kljub veliki časovni odmaknjenosti ni nikoli povsem utonila v pozabo.

Razstava bo na ploščadi pred SEM na Metelkovi na ogled do začetka oktobra.

Barbara Celjska na konjuBarbara Celjska na konju.