20. februar 2009

Koranti v SEM

V petek, 20. februarja, so koranti Sv. Florijana s Ptujskega polja obiskali Ljubljano. Pričakali smo jih tudi v Slovenskem etnografskem muzeju, kjer so odplesali svoj ples, prestrašili zimo in razveselili vso Metelkovo ulico.

Kurent ali korant je osrednja pustna maska severovzhodnega dela Slovenije. Poslanstvo, ki ga opravljajo koranti od Svečenice do Pepelnice, je preganjanje slabega in prinašanje dobrega − torej preganjanje zime in naznanjanje pomladi. Koranti poskakujejo, tekajo in strašijo, hodijo v skupinah, oblečeni v korantijo. K njihovi opravi sodita oblačilo in kapa iz ovčjega kožuha, okrog pasu imajo opasano verigo s kravjimi zvonci in robci, ki jih dobijo od deklet, v levi roki nosijo ježevko, na nogah imajo gamaše, obuti pa so v težke čevlje.

Foto: Miha Špiček