Obredno pitje čaja
5. oktober 2022

Čado

Tečaj japonske tradicionalne veščine priprave in pitja čaja

Vabilo k vpisu

Po dolgih dveh letih premora, ko druženje ob skodelici čaja zaradi pandemije ni bilo mogoče, oktobra 2022 znova prirejamo tečaj začetnih veščin Poti čaja. Društvo Chado Urasenke Tankokai Slovenija, v sodelovanju s Slovenskim etnografskim muzejem, ponovno vabi k vpisu tudi nove člane. Tečaj bo v letu 2022/2023 potekal ob ponedeljkih, dvakrat mesečno po priloženem urniku med 16.30 in 19.00 v prostorih Slovenskega etnografskega muzeja.

Chado, oz. Pot čaja, tradicionalna japonska umetnost priprave in pitja čaja, izhaja iz samurajske tradicije, ki jo je v 16. stoletju nadgradil v umetnost veliki čajni mojster Sen-no -Rikyu, ki je uveljavil štiri glavna načela Poti čaja: wa (harmonija), kei (spoštovanje), sei (čistost) in jaku (spokojnost). Naslednica velikega čajnega mojstra je šola Urasenke, katere 110. podružnica je postalo Društvo Chado Urasenke Tankokai leta 2016.

Tečaj poteka po učnem programu šole Urasenke, ki ga je od leta 2006 izvajala v SEM-u dr. Paula Braga Šimenc, ki se je sama šolala na šoli Urasenke in prejela 2016 »čajno ime«, ki pripada samo čajnim mojstrom. Danes pa njeno delo nadaljujeta Katja Plavc in Žiga Novak, ki sta se tudi že šolala na šoli Urasenke in tečajnikom prenašata pridobljeno znanje.

Na tečaju boste tako najprej povabljeni na tatami in spoznali pravila komunikacije v čajni sobi. Pot čaja je vseživljenjski proces, zato je učenje postopno, od začetnih osnovnih veščin (warigeiko), do vedno bolj zapletenih vrst čajnega obreda in nato znova k osnovnim veščinam. Tako se na vseživljenjski poti učenja postopno bližamo k vedno popolnejši izvedbi. Da bo prvi stik s čajno sobo trajno doživetje, smo na koncu nanizali še nekaj priporočil. Želimo si, da bi izzvenela kot vabilo in vsem novim člamom dala občutek vključenosti že od vsega začetka.

Na tečaj se lahko vpišejo le članice in člani  Društva Chado Urasenke Tankokai Slovenija, ki so do začetka tečaja poravnali celoletno članarino in kotizacijo SEMu.

PRIJAVE NA TEČAJ:
Cena celoletnega tečaja: 90,00 EUR (se poravna na TRR SEM: SI56 0110 0603 0376 834 (namen nakazila: Chado in priimek udeleženca tečaja). Prijava na tečaj je možna le za celo sezono.
Tečajnino je možno poravnati v dveh zaporednih mesečnih obrokih, in sicer:
1.    obrok do najkasneje 10. 10. 2022 in
2.    obrok do najkasneje 30. 11. 2022

VČLANITEV V DRUŠTVO:
Pišite na: info@urasenke-slovenija.si in prejeli boste pristopno izjavo za včlanitev v društvo. Izpolnjeno in podpisano pristopno izjavo pošljite po elektronski pošti na isti e-naslov. Članarina: 50,00 EUR/leto (se poravna na TRR društva: SI56 0201 0026 2201 054, pri NLB d.d., SWIFT LJBASI2X (namen nakazila: članarina 2022/2023 in začetnice udeleženca tečaja))

URNIK:
Oktober 2022: 3. in 24.
November: 2022: 7. in 21
December 2022: 5. in 19.
Januar 2023: 9. in 23.
Februar 2023: 6. in 20.
Marec 2023: 6. in 20.
April 2023: 3. in 17.
Maj 2023: 8. in 22.
Junij 2023: 5. in 19.

Vpis na tečaj se zaključi  10. 10. 2022

PRIPOROČILA:
Na tečaj pridite v preprostih in udobnih oblačilih, ki vam bodo omogočala sedenje na petah na tatamiju in nemoteno gibanje. S seboj prinesite par belih nogavic, ki jih nosimo poleg siceršnjih in tako na simbolni način pokažemo spoštovanje do čistih pripomočkov.

Nakita med tečajem, še posebej med vajo na tatamiju, ne nosimo, saj lahko poškoduje dragocene čajne pripomočke.

Učimo se na dva načina - z neposredno vadbo in z opazovanjem izvedbe vaj voditelja tečaja in drugih udeležencev.

Na tečaju se radi družimo, vendar smo med potekom čajnega obreda tiho. Le tako lahko čajni obred spoznamo v vsej polnosti.

Vljudno vabljeni, da se nam pridružite.

Društvo Chado Urasenke Tankokai Slovenija in Slovenski etnografski muzej

ČadoChado Urasenke Tankokai Slovenija