Registru dodanih pet novih enot nesnovne kulturne dediščine
Register nesnovne kulturne dediščine, ki ga vodi Ministrstvo za kulturo, SEM kot Koordinator pa je odgovoren za pripravo predlogov za vpis na seznam, šteje že 133 enot nesnovne kulturne dediščine. V aprilu in na začetku maja 2025 je bilo Registru dodanih 5 novih enot: Sonaravna nega in raba travniških sadovnjakov, Priprava bizeljskega ajdovega kolača, Vzreja kraških ovčarjev, Reja in vzreja ljutomerskih kasačev in Pustni obhodi živalskih likov.
Sonaravna nega in raba travniških sadovnjakov
Sonaravna nega in raba travniških sadovnjakov temeljita na tradicionalni pridelavi sadja. Znanja in veščine obsegajo ohranjanje starejših travniških sadovnjakov in sajenje novih, negovanje (vzdrževanje) in razmnoževanje sadnih rastlin, gospodarno spravilo pridelka in predelavo sadja.
Ob enoti se nosilci ne evidentirajo. Pobudo za vpis v Register je Koordinatorju predložil Javni zavod Krajinski park Goričko.
Priprava bizeljskega ajdovega kolača
Bizeljski ajdov kolač je sočno slano pecivo iz nekvašenega ajdovega testa v obliki zavitka s skutnim nadevom. Ob prazničnih priložnostih ga po lokalnih recepturah pripravljajo gospodinje zlasti na območju Bizeljskega z okolico.
Ob enoti je evidentiran nosilec – Društvo kmetic Brežice. Pobudo za vpis v Register je Koordinatorju predložil Posavki muzej Brežice.
Vzreja kraških ovčarjev
Vzreja kraškega ovčarja obsega rejo psa kraški ovčar, slovenske avtohtone pasme, ki jo načrtno vzrejajo od 20. let 20. stoletja. Pasma se je razvila zaradi paše in varovanja drobnice pred zvermi na kraškem terenu. Postal je tudi zvest čuvaj domov.
Ob enoti so evidentirani trije nosilci – Kinološka zveza Slovenije, Društvo ljubiteljev in vzrediteljev kraških ovčarjev Slovenije in Klub kraških ovčarjev Slovenije. Pobudo za vpis v Register je Koordinatorju predložila Kinološka zveza Slovenije.
Reja in vzreja ljutomerskih kasačev
Reja in vzreja ljutomerskih kasačev obsega rejo konjev pasme ljutomerski kasač, ki je znana po svoji učljivosti, mirnosti, hitrosti in vzdržljivosti. Z rejo ljutomerskih kasačev se ukvarjajo zasebni rejci s celotnega območja Slovenije.
Ob enoti je evidentiran nosilec – Kasaški klub Ljutomer. Pobudo za vpis v Register je Koordinatorju predložil Kasaški klub Ljutomer.
Pustni obhodi živalskih likov
Pustni obhodi živalskih likov in skupin so pustna šega, značilna za Ptujsko in Dravsko polje, Slovenske gorice in Haloze. Liki simbolno predstavljajo živali, kot so konj, medved in kokoši. Domačinom zaželijo dobro letino in zdravje domačih živali, medved pa zabava domačine.
Ob enoti je evidentiran nosilec – Etnološko društvo Markovci. Pobudo za vpis v Register sta Koordinatorju predložila Občina Markovci in Etnološko društvo Markovci.