Sušenje sadja v vaški sušilnici v Gradežu. Foto: M. Starič, 2019
28. februar 2023

Vpis dveh novih enot v Register nesnovne kulturne dediščine

Med decembrom 2022 in koncem februarja 2023 je Ministrstvo za kulturo na predlog Slovenskega etnografskega muzeja, ki opravlja naloge nacionalnega Koordinatorja varstva nesnovne kulturne dediščine, v Register nesnovne kulturne dediščine vpisalo dve novi enoti in evidentiralo sedem novih nosilcev nesnovne kulturne dediščine.

Zadnji dve vpisani enoti nesnovne kulturne dediščine v Registru sta Sušenje sadja in Tradicionalno čevljarstvo.

Sušenje sadja: Sušenje je eden najstarejših načinov trajnejšega shranjevanja sadja. Suho sadje je bilo nekdaj pomemben dodatek k prehrani, danes je sestavni del zdravih in energetsko bogatih obrokov. Sadje sušijo na zraku, v peči, sušilnicah ali sušilnikih.
Ob enoti je bil evidentiran en nosilec: Društvo za ohranjanje dediščine Gradež.

Tradicionalno čevljarstvo: Tradicionalno čevljarstvo je izdelovanje čevljev, škornjev in drugih pretežno usnjenih obuval na rokodelski način. Obsega znanje unikatnega modeliranja in pretežno ročnega izdelovanja obuval po meri ali želji naročnika.
Ob enoti je bil evidentiran en nosilec: Geza Kisilak.

Ob že vpisanih enotah so bili evidentirani naslednji nosilci:

Register trenutno šteje 111 enot in 320 nosilcev nesnovne kulturne dediščine.

Izdelovanje škornja v delavnici Primoža Štajnarja. Foto: A. Jerin, 2023Urška Lemut. Foto: I. Lemut, 2022Karmen Bračič. Foto: M. Jambriško, 2018Monika Mulej. Foto: B. Carl, 2018Oljarna Kocbek. Foto: U. Culiberg, 2018Prekmurske remenke, ki jih je izdelala Elizabeta Bojnec. Foto: E. Bojnec, 2022Sabina Kremžar Pančur pri izdelovanju potičnice. Foto: A. Jerin, 2022Združenje Naravni začetki. Foto: T. Zavrtanik Drglin, 2017