Jurjevi pevci v Dolenjem Boštanju. Foto: Jože Hvala, 2023.
19. maj 2023

Nov vpis - Jurjevo koledovanje na Sevniškem

Na predvečer godu sv. Jurija (24. aprila), ki po ljudskem koledarju predstavlja začetek pomladnega dela leta, v krajih okoli Sevnice domove obiskujejo skupine fantov in mož, ki prepevajo jurjevske kolednice in domačim voščijo srečo, ti pa jih pogostijo in obdarijo.

Ker je jurjevo koledovanje kot ena od oblik praznovanja godu sv. Jurija danes živa le še v Sevnici in okoliških krajih ter na Raki in Vrhovem, je bila kot 115. enota z imenom Jurjevo koledovanje na Sevniškem 17. maja 2023 vpisana v Register nesnovne kulturne dediščine.

Ob enoti so bili evidentirani 4 nosilci - Jurjevci iz Podvrha in Trnovca, Jurjevi pevci z Blance, Jurjevi pevci iz Dolnjega Brezovega in Boštanjski Jurji.

Register nesnovne kulturne dediščine trenutno šteje 115. enot in 335 nosilcev nesnovne kulturne dediščine.