Vodna os Plečnikove Ljubljane na fotografijah Petra Nagliča
10. april 2022

Vodna os Plečnikove Ljubljane na fotografijah Petra Nagliča

SEM hrani preko 10.000 digitaliziranih fotografij amaterskega fotografa Petra Nagliča, njihovo uporabo je omogočil njegov vnuk Matjaž Šporar.

V množici fotografij so še posebej zanimive tiste, ki prikazujejo gradnjo nabrežij Ljubljanice, tako imenovane vodne osi mesta, ki jo je zasnoval arhitekt Jože Plečnik.

Peter Naglič je bil rojen leta 1883 v Šmarci pri Kamniku v obrtniški družini, s ščetarsko obrtjo sta se pred njim ukvarjali že dve generaciji prednikov. Zaradi nakupa ščetarskih surovin in dostave izdelkov je Naglič tedensko hodil v prestolnico, pri tem pa je pogosto s seboj vzel fotoaparat in z njim beležil gradbene posege v Ljubljani.

Med fotografijami številčno najbolj izstopajo posnetki urejanja nabrežij in betoniranja struge Ljubljanice med letoma 1932 in 1935. V objektiv je skozi leta na posameznih odsekih ujel različne gradbene faze, od izsušitve struge, do izkopa in odvoza materiala z rečnega dna in njegovega  betoniranja. Gre za takratne razmere izjemno velik gradbeni projekt.

#naprejvpreteklost #plečnikvmuzeju