Kašča in vodnjak pred njo, Rožnik 1948, foto: Joško Šmuc
14. april 2023

V SEM je na ogled razstava Peš, s kolesom, vlakom in tovorjakom, ki razkriva zgodbo o delu Orlovih terenskih ekip

Te so v obdobju po drugi svetovni vojni na različnih območjih po Sloveniji zbirale gradivo in podatke o takratni kulturi in načinu življenja. Zbrano gradivo, zapiske, risbe in fotografije danes hrani Oddelek za dokumentacijo SEM in to predstavlja enega od najpomembnejših fondov muzeja.

Z vami delimo izbrane fotografije iz leta 1948, ko se je Orlova ekipa etnologov in raziskovalcev odpravila na 1. teren, in sicer na Dolenjsko v kraje Šentjurij, Škocjan in Turjak ter njihovo okolico.

Fotografije prikazujejo takratni način življenja na podeželju in mnoge še ohranjene veščine in znanja. Prikazujejo človeka, ki je znal trajnostno izkoriščati naravne dobrine in surovine, ki so mu bile na voljo v lokalnem okolju, izdelke za vsakdanjo uporabo iz naravnih materialov, pretežno iz lesa, pa tudi vsakdanje utrinke, ki pričajo o tem, kako so sredi prejšnjega stoletja ljudje živeli v sožitju z naravo.

SEM se pridružuje Skupnosti muzejev Slovenije in Službi za premično dediščino in muzeje pri pomladanski akciji #NAPREJVPRETEKLOST. Tokratna akcija poteka med 10. in 16. aprilom pod skupno temo #dobropočutje in #trajnostnirazvoj.

#SEM, #SEM100, #etnografskimuzej, #ethnographicmuseum

Črna kuhinja z ognjiščem, Vrbičje 1948, foto: Joško ŠmucLupljenje češminovih korenin za uporabo v ljudskem zdravilstvu, Vino 1948, foto: Boris OrelPobiranje plevela na njivi z repo, Rogatec 1948, foto: Joško ŠmucTesarski mojster pri delu, Ponova vas 1948, foto: Boris OrelVozovi za prevoz različnih tovorov, Pece 1948, foto: Boris OrelLesen konjiček domače izdelave, Ponova vas 1948, foto: Boris OrelLesena modela za maslo, Pece 1948, foto: Boris OrelPletar pri delu, Podgorica pri Podtaboru 1948, foto: Boris OrelStudenec na robu vasi, kjer so zajemali vodo, Vino 1948, foto: Boris OrelSlamokrovec pri delu, Št. Jurij 1948, foto: Boris OrelRazlični pletarski izdelki, Mala vas 1948, foto: Boris OrelPrikaz kolarskega dela, Št. Jurij 1948, foto: Boris OrelPrikaz uporabe nožnih stop, Železnica 1948, foto: Boris OrelPrebiranje krompirja na njivi, Rožnik 1948, foto: Boris Orel