Slovenski etnografski muzej

Velikonočne igre s pirhi

Velikonočne igre s pirhi

SEM kot Koordinator varstva nesnovne kulturne dediščine dokumentira tudi zanimive vpoglede v velikonočne družabne igre in šege iz preteklosti, ki še danes prinašajo veselje. Med njimi so tudi Velikonpčne igre s pirhi, ki so vpisane v Register nesnovne kulturne dediščine.

Ker se bliža velika noč, se je dobro pripraviti tudi na zabavni del praznika. Igre s pirhi so del velikonočnih šeg in jih izvajajo na velikonočno nedeljo ali ponedeljek. Najbolj znane so trkanje, trkljanje in ciljanje pirhov. V 90. letih 20. stoletja so v številnih krajih Slovenije ponovno oživili predvsem ciljanje pirhov.

V videu predstavljamo velikonočno ciljanje pirhov v Mirnu, ki poteka na prostoru ob nogometnem igrišču pri Štantu, do leta 1987 pa so ga pripravljali pred nekdanjo gostilno Faganeli.

Leta 1979 so zapisali pravila in ga spremenili v tekmovalni dogodek. Moški ciljajo z razdalje devetih čevljev, ženske in otroci pa s šestih. V vsaki kategoriji najboljši trije prejmejo pokale in bogate nagrade sponzorjev. Ciljanja pirhov se množično udeležijo vaščani, pridejo pa tudi njihovi sorodniki, okoličani in Slovenci iz Italije. Velikonočne igre s pirhi pripravlja Odbor za tradicionalno ciljanje pirhov v sodelovanju s Turističnim društvom Miren. Živahno dogajanje usmerja in komentira Stanislav Faganeli.

Snemanje in montaža videa: Nadja Valentinčič Furlan, produkcija SEM, Koordinator varstva nesnovne kulturne dediščine, 2017.