Slovenski etnografski muzej

Priprava orehove potice (foto: Tomo Jeseničnik, 2022)
Datum objave 
9. december 2022

Potica, tradicionalna spremljevalka prazničnih dni

Utrinek iz spletnega Registra nesnovne kulturne dediščine

Katero je tisto praznično pecivo, ki v decembru, ko nas obiskujejo dobri možje z darili, na mizah polnih najrazličnejših dobrot pričakuje naše goste?

To je seveda potica, ki je med Slovenci tako doma kot v tujini najbolj razpoznavna in priljubljena sladica. Uživamo jo zlasti ob največjih letnih, življenjskih in delovnih praznikih. Izvirala naj bi iz prazničnega, obrednega kruha, ki so ga že v srednjem veku pripravljali v zahodni in severozahodni Sloveniji (guban(c)a, presnec, pogača).

Potica je pečen zavitek iz razvaljanega boljšega kvašenega testa, ki mu je dodan slan ali sladek nadev. Razlikujemo jih glede na uporabljeno moko ali dodan nadev. Pečena je v potičniku, okroglem lončenem, kovinskem ali keramičnem pekaču z rebrastim obodom in sredinskim prirezanim stožcem. Receptov za pripravo potice je toliko kot gospodinj, največkrat pa se prenašajo medgeneracijsko znotraj družin. V Sloveniji za najbolj priljubljeno velja potica z orehovim nadevom.

Če se ne uspemo lotiti njene priprave ali nam kljub našemu vloženemu trudu potica ne uspe, si jo lahko vseeno privoščimo, saj nam je danes na voljo v ponudbi številnih gostiln, slaščičarn in trgovin.

Več o pripravi potice v Registru nesnovne kulturne dediščine.

Fotografije: Tomo Jeseničnik, 2022

#naprejvpreteklost
#praznovanjevmuzeju

Priprava orehove potice (foto: Tomo Jeseničnik, 2022)Priprava orehove potice (foto: Tomo Jeseničnik, 2022)Priprava orehove potice (foto: Tomo Jeseničnik, 2022)Priprava orehove potice (foto: Tomo Jeseničnik, 2022)Priprava orehove potice (foto: Tomo Jeseničnik, 2022)Priprava orehove potice (foto: Tomo Jeseničnik, 2022)Priprava orehove potice (foto: Tomo Jeseničnik, 2022)Priprava orehove potice (foto: Tomo Jeseničnik, 2022)