Slovenski etnografski muzej

Je kaj novega v Knjižnici sem?
Datum objave 
3. september 2021
Kontakt 

Je kaj novega v Knjižnici SEM?

Slovenski etnografski muzej kot Koordinator varstva nesnovne kulturne dediščine pogosto raziskuje in analizira kako je urejen status nesnovne dediščine v sosednjih državah in po svetu.

The Legal Protection of the Intangible Cultural Heritage: A Comparative Perspective (uredil Pier Luigi Petrillo; Cham: Springer, 2019) je zbornik, ki prinaša vpogled v primerjalni pravni okvir varovanja nesnovne kulturne dediščine po svetu. Avtorji iz različnih regij (Evropa, Ameriki, Azija, Bližnji Vzhod in Afrika) analizirajo implementacijo Unescove Konvencije o varovanju nesnovne kulturne dediščine iz leta 2003 na nacionalnih ravneh. Zanima jih kako je konvencija vplivala na spremembe nacionalnih pravnih okvirjev in kako so ti novi zakonodajni okviri vplivali nazaj na dediščino.

Dandanes po podatki povsod. Jih zbiramo, jih zbirajo. Jih posredujejo, skrivajo, razkrivajo. So lahko uporabni ali pa zlorabljeni …    

Zbornik Towards an anthropology of data (uredili so ga Rachel Douglas-Jones, Antonia Walford in Nick Seaver; Chichester: Wiley, 2021) prinaša vpogled v antropologijo podatkov. Antropologi na različnih terenih iščejo in najdejo številne podatke. Predvsem poslovno orientirane raziskave govorijo o neslutenih potencialih, ki jih ponujajo velike podatkovne zbirke ('big data'). Toda zlorabe podatkov antropologe napotujejo h previdnosti in kritiki (vdori v zasebnost, politična manipulacija, različne zlorabe podatkov). Zbornik predstavlja niz teoretičnih intervencij na področja, kjer se nahajajo velike podatkovne zbirke: vladnih zbirk podatkov do ekoloških terenskih postaj. 'Podatki' so spolzek pojem in potrebujejo antropološko obravnavo.

V knjižnici je seveda na voljo še veliko drugih zanimivih knjig. Vabljeni k obisku!