Slovenski etnografski muzej

Nesmrtni kamen in njegovi mojstri v gornji Vipavski dolini in okolici
Datum objave 
1. december 2022
Kontakt 

Novembrske novosti v Knjižnici SEM

Mesec je naokoli in iz Knjižnice SEM vam prinašamo novice o naših novih pridobitvah in predlagamo nova tri priporočila:

Monografijo Prirodoverje (Akademija Staroslavov hram – Svetovnonazorska kozmološka skupnost UPASANA – sanjava prostost duha, 2021) sta uredila Marko Hren in dr. Janez Kopač. Knjiga nas popelje po poteh starih slovenskih verovanj ter ponuja oblikovanje slovenske identitete na podlagi verovanj, ki odstopajo od običajnih silnic, vzpostavljenih s strani Cerkve ter ideologije oblasti. Staroverci, naravoverci ali prirodoverci? Poimenovanj je veliko ... Pri prirodoverju ne gre za običajno vero, gre za spoštovanje narave, za način življenja; prirodoverje se živi – in ne misli. Knjiga ponuja nabor simbolov starih verovanj, izpeljuje magična števila, ponuja duhovno vodstvo, razgali božanstva, sveta mesta, rastline, glasbo, zvoke in obrede.

Zbornik Sustaining Support for Intangible Cultural Heritage (Cambridge Scholars Publishing, 2022) daje glas tistim, ki si prizadevajo, da bi bili slišani v svojih prizadevanjih za ohranjanje kulturne dediščine. Uredili so ga Shihan de Silva Jayasuriya, Mariana Pinto Leitão in Gregory Hansen.  Avtorji v zborniku razgrinjajo delovanje raznolikih skupnosti po svetu ter potenciale, ki se razpirajo ob izboljšanju ekonomskih in izobraževalnih pogojev, s čimer se same od sebe ponujajo strategije za ohranjanje kulturne dediščine. Knjiga ljudem na obrobju ne daje le glasu, temveč jih predstavlja kot globalne akterje in subjekte. Ponuja sveže ugotovitve raziskav in dela na terenu raznolikih akademikov širom Azije in Afrike, ki so potekali med pandemijo kovida.

Zelo pomembna je tudi monografija Nesmrtni kamen in njegovi mojstri v gornji Vipavski dolini in okolici (Založba ZRC, 2022), ki jo je spisal Božidar Premrl. Knjiga predstavlja avtorjeve izsledke več kot 30-letnega raziskovanja kulture kamna na področju Vipavske doline in okolice v obdobju zadnjih 500 let. Opisi se dotaknejo tako etnoloških kot umetnostnozgodovinskih tem. Delo, ki  želi rešiti pred pozabo imena domačih mojstrov kamna (kamnosekov, zidarjev, kiparjev, stavbarjev, arhitektov, podobarjev, samoukov idr.) ter njihove izdelke, se osredotoča na celotni proces izdelave - vse od pridobivanja kamna v kamnolomu, njegovo obdelavo ter končni izdelek.

Seznam novosti - november 2022

Sustaining Support for Intangible Cultural HeritagePrirodoverje