Izdelovanje malih kruhkov in lesenih modelov
2. december 2021

Novembrske novosti v Knjižnici SEM

V pregledu novosti knjižnice v mesecu novembru izpostavljamo tri:

Diskursbuch Sprachlosigkeit (Staatliche Kunstsammlungen Dresden Museum für Völkerkunde Dresden, 2021 ) je katalog komplesne in ambiciozne razstave, ki si ni zadala le obravnavanja kolektivnih travm, izkušenj nasilja in krivic, ki jih ni mogoče razumeti ali izraziti, temveč gre tudi za poslušanje potlačenih, pozabljenih in utišanih glasov. Kajti kako je mogoče neizrekljivo sploh razstaviti? Kako je mogoče nasilne odnose prikazati na zaslonu, ne da bi jih reproducirali? Kakšno je razmerje med tako različnimi travmami, kot so Šoah, kolonialni genocid in sistematično posilstvo v kontekstu vojne? Kako se lahko muzej, ki je sistemsko vpet v strukture moči z zbiranjem razstavljenih predmetov, lahko posveti tovrstnim temam?

Tematska številka Ethnographic ear revije Ethnographia Polona (Institute of archeology and ethnology, 2020) se začenja z neko temljno predpostavko, da se etnografija nikoli ne začne v svetu popolne tišine. Vprašanje pa je, kako se lotiti raziskovanja in opisovanja zvočnosti na terenu ("zvočno-biti-na terenu"). Pisanje etnografskega opisa, osredotočenega na zvok, je velik izziv. Zvočna izkušnja postavlja etnografe v težave, ker je utelešena in preddiskurzivna.

Naslednja monografija se ukvarja s predmetom, ki ga zadnje čase ne moremo odložiti iz rok - mobilnim telefonom. Katalog Halo! Kje si?: 30 let mobilne telefonije v Sloveniji (Tehniški muzej Slovenije, 2021) predstavlja pregled uvajanja mobilne telfonije v Sloveniji. S pomočjo pričevanj posameznikov, ki so bili na različnih ravneh vpleteni v uvajanje mobilne telefonije, pridobimo vpogled v zakulisje tega podviga. Tu je prednjačila predvsem družba Mobitel. Prestavljeni so tudi nekateri popularni modeli mobilnih telefonov (tudi ikonična Nokia 3310).

Poglejte seznam novosti na november!

V knjižnici je seveda na voljo še veliko drugih zanimivih knjig. Vabljeni k obisku!

Halo! Kje si?: 30 let mobilne telefonije v Sloveniji (Tehniški muzej Slovenije, 2021)Diskursbuch Sprachlosigkeit (Staatliche Kunstsammlungen Dresden Museum für Völkerkunde Dresden, 2021 )Ethnographic ear