Marčevske novosti v Knjižnici SEM ter priporočila za branje

Iz Knjižnice SEM vam tudi ta mesec prinašamo novice o naših novih pridobitvah in predlagamo tri nova priporočila:

Ta mesec izpostavljamo monografijo Likovni izrazi Dobrepoljcev (Javni zavod Rokodelski center Ribnica, 2022), katere avtorica je Anka Novak. Etnologinja in slovenistka v strokovni publikaciji predstavi oris likovne umetnosti v Dobrepolju. V publikaciji so predstavljena naselja in stavbe, kmečki dom, hiša, znamenja, obrtniška znanja, podobarstvo in rezbarstvo, tekstil in pustne maske. Avtorica je preučevala predvsem likovne elemente, likovne strukture in delno šege, povezane z njimi. Dragocenost knjige izhaja iz proučevanja in evidentiranja vsebin na terenu.

Zgodovinsko pomembna je monografska publikacija Matej Sternen (1870-1949) (Narodna galerija, 2022). Spremlja pregledno razstavo v Narodni galeriji v Ljubljani, ki je na ogled še do začetka aprila. Minilo je namreč že skoraj pol stoletja od zadnje monografske predstavitve vsestranskega umetnika Mateja Sternena. Nekoliko, med ostalimi impresionisti, spregledanega umetnika, ki pa predstavlja steber slovenskega impresionizma. Zapustil je raznovrsten opus. Bil je slikar, restavrator, risar, grafik, fotograf, mentor in učitelj. Zaradi nekaterih premikov in prizadevanj v umetnostnozgodovinski in restavratorski stroki, je tudi spomin na Sternena pridobil nov značaj in širši pogled, saj je evidenca njegovih del bogatejša za skoraj sto naslovov.

Zanimiva je tudi monografija Ponikovske mačkare (Slovensko etnološko društvo, 2022), ki jo je spisal dr. Tomaž Simetinger. Etnologe in antropologe je pust, z njim povezane šege in navade, vedno vabil na teren, v našem primeru v vas Ponikve v občini Dobrepolje. Avtor je dobršen del svoje strokovne poti namenil historičnim raziskavam, tokrat pa delo gradi na dokumentiranju etnološko bogatega gradiva z večletnim opazovanjem z udeležbo. Delo je prepleteno z navajanjem starejših pisnih virov in kolektivnimi spomini ter pričevanji domačinov.

Preverite še ostale novosti v knjižnici

Likovni izrazi DobrepoljcevMatej Sternen (1870-1949)Ponikovske mačkare