Slovenski etnografski muzej

Januarske novosti v Knjižnici SEM
Datum objave 
2. februar 2023
Kontakt 

Januarske novosti v Knjižnici SEM

Iz Knjižnice SEM vam prinašamo novice o naših novih pridobitvah in predlagamo tri nova priporočila:

Zbornik Občutki mest: Antropologija, umetnost, čutne transformacije (Založba Univerze v Ljubljani, 2022), ki so ga uredili Rajko Muršič, Blaž Bajič in Sandi Abram, vnaša v naš kulturni prostor novost, ki je do danes še nismo zasledili. Gre za multidisciplinaren projekt, kjer se mešajo znanstvena besedila s področij kulturne antropologije, kulturne zgodovine, kulturologije, etnologije, etnomuzikologije, umetnosti in raznih posthumanističnih filozofij. Osrednje tema zbornika je interdisciplinarna interpretacija čutnih zaznav (vseh petih človeških čutil) urbanih okolij, ki nas obkrožajo in s katerimi smo spojeni na mnogo načinov. Vprašanja so raznotera. Kdo in na kakšni osnovi odloča, kaj bomo lahko zaznavali v mestu? Komu so mesta namenjana? Kako se mesta preobražajo in vplivajo na posameznika? Pri tem je vpliv gentrifikacije osrednjega pomena. Poglavitni cilj zbornika pa je tudi z različnimi, ne le znanstvenimi, temveč tudi umetniškimi pogledi osvetliti razvoj čutnih urbanih odnosov v obdobju od konca druge svetovne vojne do danes. Omeniti pa je potrebno še to, da je zbornik nastal v okviru mednarodne raziskave SENSOTRA – čutne transformacije in transgeneracijski okoljski odnosi v Evropi med letoma 1950 in 2020.

Zbornik The Qualities of Time: Anthropological Approaches (Routledge, 2020), ki sta ga uredila Wendy James in David Mills, govori o času. A ne o običajnem času, temveč o času, kot si ga zamišljajo zgodovinarji, arheologi in antropologi. Odmakne se od časa kot čiste kulturne reprezentacije, celo od vsakodnevnih praks, ter pristopi k pomembnosti antropoloških zanimanj za zgodovino v socialnem in celo političnem smislu. Zareže v različne kraje na tem planetu (Južna Amerika, Afrika, Kitajska idr.) ter ponudi nova razmišljanja o vzorcih našega razumevanja in doživljanja časa. Avtorji z zanimanjem pristopijo k interpretaciji daljne zgodovine in se poglobijo v človeško univerzalnost strukturiranega socialnega časa. Zanimajo jih ceremonije, specifični zgodovinski dogodki in časovne strukture. Od spomina, ekologije, telesa, novodobnega nasilja, staranja, živinoreje do delovne etike.

Zbornik Nadzor migracij na Slovenskem: Od liberalizma do socializma (Založba ZRC, 2021) je vsekakor zelo aktualen. Vsaj zaradi dogajanja zadnjih let. Tudi na prostoru Slovenije. Zbornik, ki ga je uredil Aleksej Kalc, prinaša znanstvene članke in eseje na temo migracij v našem okolju. Ponuja nekaj uvidov v migracijske režime, politike in nadzorne prakse, ki so zaznamovale problem migracij v 19. in 20. stoletju. Kot ponazarja že sam naslov, se gibljemo v obdobju liberalizma do prve svetovne vojne, časom nacionalizmov med svetovnima vojnama ter časom po drugi svetovni vojni, ki ga je v našem prostoru bivše Jugoslavije zaznamoval socializem, ki je bil v blagem nasprotju do vseprisotnega kapitalizma. Nadzor migracij je v teh študijah široko opredeljen, saj prestopa državne meje. Le-ta predstavlja razvejano problematiko, ki sega na številna področja družbene, gospodarske, politične in kulturne sfere in se dotika mnogih med seboj prepletenih interesov.

Seznam novosti - januar 2023 (pdf, 87 KB)

Občutki mest: Antropologija, umetnost, čutne transformacijeThe Qualities of Time: Anthropological ApproachesNadzor migracij na Slovenskem: Od liberalizma do socializma