Slovenski etnografski muzej

Decembrske novosti v Knjižnici SEM
Datum objave 
4. januar 2023
Kontakt 

Decembrske novosti v Knjižnici SEM

Iz Knjižnice SEM vam prinašamo novice o naših novih pridobitvah in predlagamo tri nova priporočila:

John H. Falk je svoje dolgoletne izkušnje na področju raziskovanja in implementiranja prostovoljnega učenja v ustanovah kot so muzeji, knjižice, živalski vrtovi in akvariji strnil v knjigi The value of museums: enchancing societal well-being (Rowman & Littlefield, 2022). Na zastavljeno vprašanje, zakaj obiskujejo muzeje in kako obiskovalci vrednotijo svojo muzejsko izkušnjo ter kakšno dobrobit jim prinaša obisk muzeja, avtor strne odgovore številnih intervjujev v štiri kategorije: osebno, intelektualno, družbeno in fizično dobrobit. Za vsako od teh kategorij iznajde metodo za merjenje vrednosti muzejske izkušnje, ki jo uspe na koncu tudi monetizirati.  Knjiga je nastajala v kovidnem obdobju, ko so se morali mnogi muzeji na novo preizprašati o svoji vlogi v družbi. Ne le tem muzejem, tudi drugim ustanovam bo knjiga zaradi svoje praktične uporabnosti dragocen priročnik, saj je nastala na podlagi preteklih izkušenj z mislijo na prihodnost.  

Urednik Jörn Brunotte je v zborniku Das Museum in Zeiten der Pandemie: Chancen für das kulturelle Leben der Zukunft (Bielefeld: Transcript, 2022) zbral v dveh sklopih kratka poročila in pričevanja iz več kot 40 nemških muzejskih ustanov o tem, kako so se odzvali na zaprtje javnega življenja  Sklopa je duhovito naslovil Die erste Blogparade: 2020 #closedoropen in Die zweite Blogparade: #museumforthefuture. Tako kot so si muzejske ustanove različne med seboj, so se tudi na različno inovativne načine odzvale na koronakrizo. Še bolj kot sama pričevanja pa je zanimiv in hkrati pomemben zadnji tematski sklop, v katerem so zbrani teoretski prispevki strokovnjakov s področja muzeologije iz Nemčije, Avstrije in Švice. Avtorji poskušajo odgovoriti na vprašanje, ali je kriza lahko priložnost za uvedbo inovacij v muzejih, zlasti na področju digitalizacije, ter kaj to predstavlja za bodočnost muzejev oziroma kaj so nove prioritete na področju razstavljanja, komuniciranja, zbiranja, ohranjanja in raziskovanja v muzejih.

Fotogawęda: ze zbiorów Mieczysława Cholewy = Phototales: collection of Mieczysław Cholewa (Pánstwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, 2021) je še eden iz serije odličnih razstavnih katalogov Nacionalnega etnografskega muzeja iz Varšave. Razstava je nastala na osnovi nedavno pridobljene zbirke fotografij in predmetov (noše, glasbeni inštrumenti), ki jo je v obdobju 1930-1960 ustvaril Mieczyslaw Cholewa. Cholewa je bil tipičen predstavnik nacionalno zavedne inteligence svojega časa, ki je kot ljubiteljski etnograf, fotograf, zbiralec, organizator in predavatelj dokumentiral in predstavljal širši javnosti ljudsko kulturo in folkloro svojega okraja, predvsem prebivalstva goratih predelov v okolici Nowega Sacza. Zanimivo pa je, da ga je pot zanesla s podobnimi nameni tudi v Afriko in da je na nekaterih stiliziranih avtoportretih pomešal predmete obeh kontinentov. Avtorji razstave in kataloga se na primeru predstavljene zbirke sprašujejo, kako etnografska zbirka ne le reflektira določeno realnost, pač pa jo istočasno tudi soustvarja. Zato zbirko osvetlijo v okviru širšega konteksta zbirateljske dejavnosti in etnografske fotografije kot tudi v kontekstu nastanka ideje o regionalizmu in fascinacije nad hribovsko kulturo. 

Seznam novosti - december 2022 (pdf, 87 KB)

The value of museums: enchancing societal well-beingDas Museum in Zeiten der Pandemie: Chancen für das kulturelle Leben der Zukunft Fotogawęda : ze zbiorów Mieczysława Cholewy = Phototales : collection of Mieczysław Cholewa