nedelja, 28. junij 2009 - 16:00
2 uri

Vodstvo po razstavi Sudanska misija

javno strokovno vodstvo

nedelja, 28. junij 2009 ob 16.00 uri (razstavna hiša SEM)

Vodil bo dr. Marko Frelih, kustos razstave.

Z razstavo SUDANSKA MISIJA 1848 – 1858, Ignacij Knoblehar – misijonar, raziskovalec Belega Nila in zbiralec afriških predmetov, SEM nadaljuje s sistematičnim študijem svojih afriških zbirk. Predmeti z razstave sodijo med najstarejše afriške zbirke predmetov nilotskih ljudstev v Evropi. Zbral jih je slovenski misijonar Ignacij Knoblehar in jih leta 1850 pripeljal v Ljubljano.

Knobleharjeva zbirka v SEM odseva materialno in duhovno kulturo različnih ljudstev, ki so sredi 19. stoletja živela ob Belem Nilu na jugu današnjega Sudana. Med razstavljenimi predmeti izstopajo nakit, različni amuleti, nenavadno orožje in zanimivi predmeti za vsakdanjo uporabo. Predmeti in redko arhivsko gradivo dokumentirajo Knobleharjevo zanimanje za afriške kulture, hkrati pa nas seznanjajo z njegovimi raziskavami reke Nil, saj sodi Knoblehar med pionirje na tem področju. Bil je prvi raziskovalec, ki je do 4 stopinje zemljepisne širine zelo sistematično opisal lastnosti reke. Zapisi o teh odkritjih so bili objavljeni v različnih evropskih časopisih in bili pomemben vir nadaljnjih raziskovanj, čeprav so po njegovi smrti v večini skrivnostno izginili.