Slovenski etnografski muzej

Kdaj 
sreda, 25. november 2009 - 17:00
Trajanje 
3 ure

Vodstvo po gostujoči razstavi Pozdravi iz Striponije in predstavitev Gemme Bovery, posebne izdaje revije Stripburger

sreda, 25. november 2009 ob 17.00 uri (razstavna hiša SEM)

Po razstavi Pozdravi iz Striponije bo vodila Katerina Mirović, članica uredništva revije Stripburger, novo, posebno izdajo revije Stripburger, album Posy Simmonds: Gemma Bovery pa bosta predstavila Bojan Albahari in Gašper Rus, prav tako člana uredništva revije Stripburger.

Pozdravi iz Striponije oz. Greetings from Cartoonia je mednarodni stripovski projekt pod vodstvom stripovske revije Stripburger pri Forumu Ljubljana. Projektu se je pridružilo 6 evropskih stripovskih združenj ter 4 slovenske kulturne institucije. Ker je strip že od nekdaj marginaliziran, v določenih obodobjih in družbenih ustrojih je bil celo prepovedan, smo skupaj ustvarili Striponijo, domovino vseh striparjev tega sveta in stripa sploh. Zgodbe so navdihnili predmeti in druge posebnosti obravnavanih držav: arhitekturni tipi, izdelki ljudske obrti, arheološke najdbe, kulinarične specialitete, modeli avtomobilov, endemične živalske vrste in lastne izkušnje. Zgodbe so avtorji mestoma začinili s humorjem, fantazijskimi interpretacijami in s tem presegli nacionalne stereotipe in kulturne razlike.



Gemma Bovery, ki je v knjižni obliki prvič izšla leta 1999, je mejno delo v opusu Posy Simmonds (r. 1945), angleške striparke in ilustratorke. Ta izjemni roman v stripu nam, tako kot njegov literarni vzor, živo upodobi zgodbo mlade ženske, ki podleže hlastanju za lastnimi fantazijami, preveč idealiziranimi, da bi jih lahko kdaj zares udejanjila. Hkrati pa je Gemma Bovery tudi prefinjena satira s poudarkom na angleškem srednjem sloju in kulturnih razlikah med sosednjima narodoma, razmejenima z Rokavskim prelivom. Zgodba govori o Raymondu Joubertu, peku v normandijskem mestecu, sicer pa nedeljskim intelektualcem, ki je brezbrižen do množice Angležev in drugih Nefrancozov, ki v njegovi bližnji in širši okolici kupujejo vikende in hiše. Prostodušnost pa izgine, ko se v sosednjo hišo vseli mlajši angleški par. Vse bolj obseden z novo sosedo Gemmo Bovery ugotavlja, da jo z eno najslavnejših junakinj francoske literature ne povezuje le podoben zven imena in priimka … Pred očmi zalezovalca Raymonda se zvrstijo Gemmino razočaranje nad francoskim podeželjem, prešuštvo, brezglavo zapravljanje, grožnja bankrota ... Kaj pa, če bo Gemmino življenje vse do bridkega konca teklo podobno kot Emino v znamenitemu Flaubertovemu romanu?