Slovenski etnografski muzej

Kje 
Upravna hiša
Kdaj 
petek, 23. marec 2012 - 11:00
Trajanje 
10 ur

Vizualne raziskave pustovanj, okrogla miza in projekcije filmov

11.00 - 13.00  Okrogla miza Vizualne raziskave pustovanj
17.00 - 21.00  Filmi projekta Pust, kralj Evrope

Slovenski etnografski muzej (SEM) v sklopu dveh tematskih razstav prikazuje bogato bero etnografskih filmov o pustovanjih. Mednarodna razstava Pust, kralj Evrope II, ki je iz italijanskega San Michele all' Adige preko baskovskega Bilbaa pripotovala do Ljubljane (potem pa gre v Romunijo in na Poljsko), prinaša devet etnografskih filmov v skupni dolžini 140 minut. Občasna razstava Pustna dediščina Slovenije prikazuje izbor slovenskih pustovanj, ki so vpisana ali so v postopku vpisa v Register žive kulturne dediščine.

Okrogla miza bo usmerjena v izmenjavo spoznanj in dobrih praks treh projektov. Pust,
kralj Evrope
je mednarodni evropski raziskovalni projekt, v katerem trenutno sodeluje osem muzejev iz osmih držav. Temelji na terenskih raziskavah, ki so v veliki meri tudi vizualne, rezultati so dostopni v obliki filmov, razstav, strokovnih člankov in na spletni strani.

Projekt bodo predstavili:
dr. Giovanni Kezich, direktor Museo degli Usi e Costumi della Gente Trentina (MUCGT, nosilec projekta),
glavni avtor filmov Michele Trentini,
mag. Zvjezdana Antoš iz Etnografskega muzeja v Zagrebu in
Vladimir Bocev iz Etnografskega muzeja v Skopju.

Register Žive kulturne dediščine (RŽKD) je slovenski nacionalni projekt, katerega koordinator je od začetka leta 2011 Slovenski etnografski muzej, prej pa je bil Inštitut za slovensko narodopisje Slovenske akademije znanosti in umetnosti (ISN SAZU). Dr. Naško Križnar je uvedel vizualne priloge k enotam nesnovne kulturne dediščine in lani organiziral okroglo mizo Vizualna dokumentacija nesnovne kulturne dediščine. Izkušnje iz projekta RŽKD je uporabil tudi v mednarodnem raziskovalnem projektu Etnofolk. Tega bosta s poudarkom na vizualnih raziskavah in pustovanjih predstavila dr. Naško Križnar in Miha Peče (oba ISN SAZU). O nacionalnem Registru žive kulturne dediščine bo poročala Adela Pukl, o vizualnih raziskavah in video prilogah pa Nadja Valentinčič Furlan (obe SEM).

K diskusiji vabimo vizualne etnologe in antropologe, nosilce pustovanj in predstavnike dediščinskih projektov. Odprti bomo tudi za mnenja razmišljujočih gledalcev, saj ima vsak film svojo(e) ciljno(e) publiko(e) in smo vsi tudi uporabniki avdiovizualnih sporočil. Popoldanski program filmov in pogovor z avtorji bo konkretiziral nekatere vidike dopoldanske diskusije. Osem filmov prikazuje pustovanja v osmih državah, primerjalni film Pust, kralj Evrope pa prinaša analizo posameznih faz pustnih šeg na več kot tridesetih lokacijah po Evropi.


Upamo, da bo dvodelni dogodek osvetlil primere dobrih praks v raziskovanju pustne dediščine in da bo diskusija med raziskovalci, ustvarjalci, nosilci pustovanj in uporabniki vizualnih sporočil pripomogla, da bodo raziskovalna spoznanja dostopna čim širšemu krogu ljudi.
                                                                                                                                               
Vstop je prost.
 

Več v priponki.