Slovenski etnografski muzej

Kdaj 
četrtek, 31. marec 2011 - 11:00
Trajanje 
2 uri

Upodobljene sledi narodne identitete, predstavitev knjige

četrtek, 31. marec 2011 ob 11.00 (upravna hiša SEM)

Slovenski etnografski muzej, Založba ZRC in
Inštitut za slovensko narodopisje ZRC SAZU

vas vljudno vabijo na predstavitev knjige

dr. Bojane Rogelj Škafar
UPODOBLJENE SLEDI NARODNE IDENTITETE
Zbirka risanih zapisov učencev Otona Grebenca
v Slovenskem etnografskem muzeju

Knjiga je izšla v zbirki Ethnologica – Dissertationes
pri Založbi ZRC. Izdala sta jo Inštitut za slovensko narodopisje ZRC SAZU in soizdajatelj Slovenski etnografski muzej.

Knjigo bodo predstavili dr. Jurij Fikfak, ki je knjigo uredil, dr. Ingrid Slavec Gradišnik, ki je napisala spremno besedo, in avtorica dr. Bojana Rogelj Škafar.

V Slovenskem etnografskem muzeju je shranjena zbirka več kot 1500 risb, ki so jih pod mentorstvom prof. Otona Grebenca narisali dijaki Tehniške srednje šole v Ljubljani v 20. in 30. letih 20. stoletja. Avtorica knjige jih je ovrednotila z vidika narodne / nacionalne identitete, etnomitov in stereotipov ter v kontekstu »narodnega sloga«. V spremni besedi je dr. Ingrid Slavec Gradišnik zapisala: »Pomemben element v procesu narodovanja ljudske kulture je bilo ustvarjanje nacionalne kulturne slovnice, sestavljene iz zbira nacionalnih značilnosti, ki jih je bilo mogoče primerjati v mednarodnem okviru. Materializirane, upodobljene sledi kulture so imele pri tem prav posebno poslanstvo. Pri tem je bila redukcija 'resnične' kulture vsaj dvojna: s posegom 'izbiranja' in 'očiščevanja' ter s prenosom v drug, muzealiziran kontekst. Ob tem so od nje pogosto ostali estetizirani 'tipi', 'serije', navsezadnje 'narodni slog', v katerem lahko dejansko vidimo podobne vsebine in pomene, kakor so jih v 19. in tudi še v 20. stoletju nosili pojmi 'narodni' značaj, duh ipd.: torej izbrane elemente reliktne, dekontekstualizirane, reificirane, stereotipizirane kmečke ali, v etnološkem diskurzu, 'ljudske' kulture.«

Dr. Bojana Rogelj Škafar, etnologinja, umetnostna zgodovinarka in sociologinja, je kustodinja oddelka za ljudsko umetnost in slikovne vire in od leta 2005 direktorica Slovenskega etnografskega muzeja. Njena področja raziskovanja so: interpretacija slikovnih virov, vizualna kultura, zgodovina muzeja in simbolika narodne, nacionalne identitete. Za razstavo Ljubezen je v zraku – ljubezenska darila v slovenski tradicijski kulturi (Ljubljana 2000; Jyväskyla, Finska 2001; Budimpešta 2002) je prejela Valvasorjevo priznanje Slovenskega muzejskega društva. Je soavtorica stalne muzejske razstave Med naravo in kulturo (2006). Je avtorica preko 100 strokovnih člankov. Med deli velja omeniti: Slovenski etnografski muzej – sprehod skozi čas in le delno skozi prostor (1993); Ljubezen je v zraku – ljubezenska darila v slovenski tradicijski kulturi (vodnik po razstavi), 2000; Poslikane panjske končnice (zbirka Knjižnica SEM; 8), 2000 (skupaj z G. Makarovičem).