Slovenski etnografski muzej

Kdaj 
sreda, 22. september 2010 - 18:00
Trajanje 
2 uri

Slovenske ženske: Ameriški dosežki

sreda, 22. september 2010 ob 18.00 (upravna hiša SEM)

Gostujoče predavanje Joa Valenčiča (Cleveland, ZDA) z naslovom Slovenske ženske: Ameriški dosežki

 

 

 

 

»Vrle smo Američanke slovenskega rodu,
krasni jezik materinski govorimo brez sramu«.

Joe Valenčič je poznavalec izseljenske tematike in neposredni soudeleženec (po starših) emigracijskih tokov med obema vojnama. In nenazadnje je ponosen Slovenec iz Clevelanda, ki še vedno dobro govori svoj materni jezik, slovenščino - najmočnejši simbol identitete in pripadnosti narodu. Za svoje so-rojakinje v ZDA pa pravi: ”Slovenske ženske so majhna skupnost v ameriškem talilnem loncu.
Kljub temu so njihovi umetniški, literarni in drugi dosežki nezanemarljivi, ...in so brez dvoma vredni strokovne muzejske obravnave, ki se še posebej posveča vprašanjem migracij, emigracij, integracij in asimilacij ...”

Predavanje bo osvetlilo poti uspešnih Slovenk v ZDA, od prvih kulturnih delavk in animatork do današnje političarke, znanstvenice in medijske zvezde. Ključ do njihovega uspeha je bila njihova aktivna vloga v raznih društvih, saj so se na ta način vključile v ameriško družbo, si pridobile znanje in ustvarile podporno mrežo, ki jim je pomagala pri prodoru v ameriško družbo, ne da bi pri tem izgubile slovensko identiteto. Izseljevanje se je začelo v večjem številu v devetdesetih letih 19. stoletja. V času pred prvo svetovno vojno so slovenske ženske začele ustanavljati lastne skupine v okviru novih župnij in slovenskih kulturnih centrov, ki so nastajali v industrijskih mestih, kot so Cleveland, Chicago in Pittsburgh, pa tudi v kmetijskih in rudarskih naseljih. Bile so odgovorne za ohranjanje slovenskega kulturnega izročila. Predstavljenih bo nekaj uspelih zgodb zanimivih in enkratnih ženskih likov ameriških Slovenk.