Foto: Ansambel Vedun
Veduna

Vedun

[RAZPRODANO] Veduni - slovanski šamani ter glasbeniki, zdravilci in učitelji

Slovenski etnografski muzej in Ansambel Vedun Vas vljudno vabita na predavanje z glasbo. Tudi stari Slovani so poznali čudovite modre ljudi (šamane), imenovane tudi VIDOVNJAKI in VEDOVNJAKI. Tisti pa, ki so za svoja orodja očiščevanja in širjenja zavesti uporabljali tudi zvok in glasbo, so se imenovali VEDUNI in VEDUNJE. V oddaljeni Sibiriji slednji še živijo in uporabljajo starosvetna zvočna dognanja uglaševanja sebe in sveta.

Dr. Mira Omerzel – Mirit bo predstavila svoja dognanja, ki temeljijo tudi na samoizkustvih in o vedunovih sporočilih za današnji čas. Skupaj s sinom Tinetom in njenim ansamblom Vedun ter novodobnimi veduni in zvočnimi terapevti bodo prikazali čudežni svet staroslovanskega vedunskega alikovotnega (večdimenzionalnega) grlenega petja, ki posnema zvoke narave in življenja. Glasbeniki bodo spontane zvočne podobe izvajali v t. i. šamanskem transu in poltransu, petje pa obogatili z igro na redka starinska glasbila.

Etnomuzikologinja dr. Mira Omerzel – Mirit, ki je začetnica etno-arheo-medicinsko/vibracijske muzikologije v svetu, že več kot 50 let proučuje glasbeno in duhovno dediščino Slovencev in sveta, še prav posebej pa se posveča manj znanim glasbenim praksam preteklosti in že pozabljenim glasbilom preteklih dob različnih kultur. Etnološka in muzikološka raziskovanja, s katerimi je pričela že v gimnazijskih letih, so jo zanesla med ljudstva in rodove na vseh celinah, ki starosvetna znanja še negujejo in cenijo. Skupaj z glasbenimi sodelavci pa razkrito predstavlja tudi na svojih predavanjih, tečajih in na koncertnih odrih. Restavriranje in obnavljanje čarobnega glasbenega sveta planetarnih prednikov in velikih ekologov naj oživlja zgodovinski spomin preteklosti za prihodnost. Mnoge prvine preteklih časov in dosežkov bi nam še kako prišle prav tudi v sodobnem svetu mukotrpnega iskanja – KDO SMO.

Trenutno se Mirit raziskovalno osredotoča na starosvetne slovanske Vedune (nastaja tudi njena nova knjiga o njih in film). Spomin nanje se je ohranil na Slovenskem, v balkanskih deželah in vzhodno slovanskih deželah vse do novega tisočletja oziroma do digitalne dobe.

Naj nas imenitno izročilo in zvočno valovanje preteklosti popelje v blagodejno tišino in mir …

Z dogodkom skupaj obeležujemo 100-letnico SEM, 45-letnico delovanja ansambla Vedun / Trutamora Slovenica ter več kot 50 let etnomuzikološkega raziskovanja dr. Mire Omerzel.

OBVEŠČAMO, da je dogodek RAZPRODAN!

Vstop prost.
Število mest je omejeno, obvezna je prijava na blagajna@etno-muzej.si. Po opravljeni rezervaciji lahko svojo vstopnico prevzamete na recepciji SEM na dan dogodka do petnajst minut pred začetkom dogodka.