sreda, 16. februar 2011 - 18:00
2 uri

Ralf Čeplak Mencin: Tajvan, predavanje

sreda, 16. februar 2011 ob 18.00 (upravna hiša SEM)

Na kaj pomislite ko zaslišite besedo Tajvan? Na pametne mobilne telefone ali računalniške čipe, na LCD ekrane ali na ekonomijo azijskega tigra? Morda na donedavnega najvišjo stavbo sveta Tajpej 101 ali pa na kitajsko-tajvanski konflikt?

Tajvan nudi obiskovalcu supermoderno kožo, starodavni kitajski skelet ter dušo domorodcev. Na tem geografsko razgibanem otoku,ki je skoraj dvakrat večji kot Slovenija, živi kar 24 milijonov prebivalcev, od tega deset nekitajskih manjšin. Tajvanci so izjemno topli ljudje, ki izžarevajo rénqíng wèi, kar pomeni človeško toplino in naklonjenost, ki le malokoga pusti ravnodušnega.

Ralf Čeplak Mencin, kustos SEM, bo na predavanju predstavil nekaj izvrstnih tajvanskih muzejev, največjo cvetlično razstavo v JV Aziji, nočne tržnice, živahne budistične, daoistične in konfucionistične templje, naravne lepote, kot je Jezero sonca in lune, in še marsikaj.

Na Tajvanu se je mnogo spremenilo, odkar so ga sredi 16.stoletja odkrili Portugalci. Če bi se ponovno vrnili in ga odkrili, bi ga gotovo spet poimenovali Ilha Formosa – čudoviti otok.

Prost vstop!