Slovenski etnografski muzej

Kdaj 
sreda, 21. september 2011 - 19:00
Trajanje 
2 uri

Rad bi povedal, odprtje fotografske razstave

sreda, 21. september 2011 ob 19.00 (Kavarna SEM)

Matej Peljhan, rojen 1967, po poklicu klinični psiholog, je že v prvih letih ukvarjanja s fotografijo postal prepoznaven in uspešen. Na mednarodnih salonih je za svoja dela prejel kopico nagrad, med drugim tudi več najvišjih, zlatih medalj.

Razstava Rad bi povedal predstavlja izbor fotografij z motiviko sodobnega človeka ujetega v različnih urbanih kontekstih. Fotografije na nevsiljiv in večkrat duhovit način pritegnejo gledalčevo pozornost, spodbudijo domišljijo ter bogatijo tako estetsko, kot tudi intelektualno izkušnjo.



"Fotografska razstava Mateja Peljhana, Rad bi povedal, v tankočutni in izrazno prefi njeni fotografski govorici razgalja curriculum vitae sodobnega človeka, ki v scenosledu življenjskih obdobij in različnih družbenih vlog išče ter proizvaja smisel svoje biti. Čeprav na videz skromna in razpršena serija podob, v svojem nedrju skriva mnogosmiselno, a hkrati enotno rdečo nit, ki pod skupni imenovalec uspešno umešča nemogoče: vso večplastnost individualne žiti posameznika, ki skozi različne podobe ujete v vrvež vsakdanjih urbanih kontekstov in situacij kali svojo osebnost. Pretanjenost fotografskega pogleda, ki se deloma napaja v Peljhanovi prvotni poklicanosti, nam skozi prikritost psihološke prizme v mediju zapisa in artikulacije svetlobe razgalja mozaično razpršenost sodobne človeškosti, ki sega od ontogeneze osebnosti v zasledovanju sanj, brezčasnosti časa otroške radoživosti in brezskrbnosti, uniformiranosti zaposlene odraslosti, do izpostavljenosti interpelaciji metafi zične večnosti. Vsekakor ambiciozen opus, a prav zaradi svoje ambicioznosti in hkratne brezskrbne skromnosti avtorjeve ustvarjalnosti tako pomenljiv in do pozornega gledalca radodaren.
Peljhanove fotografije v sodobni hiperprodukciji in hiperpoluciji fotografskih podob, predvsem tistih, ki prodajajo ideologijo profanega enodimenzionalnega hedonizma, izstopajo po radostnem in nepretencioznem intelektualizmu, ki gledalcu namesto lažnega ugodja ponuja nevsiljiv premislek o presežnosti. Tisti na videz neulovljivi presežnosti, ki je hkrati v-pisana in iz-pisana iz diskurzivnosti verbalne govorice oziroma vsakdanjih družbenih situacij. LE REDKI AVTORJI POSEDUJEJO VRLINO, DA NAJGLOBLJA OBČUTJA, V PODOBI PRIČAKOVANJ, STRAHOV, SLUTENJ IN HREPENENJ, SPOROŽAJO V SPLOSNO ČITLJIVI MANIRI. Le redkim ustvarjalcem uspe, da prikažejo presežnost v njeni ne-omejujoči podobi. Mateju Peljhanu je uspelo še več, v svet strogega okvira fotografskega kadra je z lahkotnostjo otroške razposajenosti ujel tisto nedorečenost in »ne-ujemljivost«, ki predstavlja neskončni navdih človeške biti, z imenom nit do večnosti". Peter Kuralt, filozof, fotograf

Zloženka

21. september – 21. oktober 2011