Slovenski etnografski muzej

Kdaj 
ponedeljek, 28. september 2009 - 18:00
Trajanje 
2 uri
Koordinatorka razstave
Maja Kostric v sodelovanju z Društvom Humanitas in NVO Kafuli iz Burkine Faso

Projekt Predelava bombaža v ženskih rokah v Zahodni Afriki

Stičišča kulturne ustvarjalnosti

dnevi evropske kulturne dediščine v SEM

ponedeljek, 28. september 2009 od 18.00 do 20.30 (upravna hiša SEM)

SEM kot muzej kultur ob Dnevih evropske kulturne dediščine 2009 v sodelovanju z Društvom Humanitas in NVO Kafuli iz Burkine Faso predstavlja afriško ustvarjalnost s projektom Predelava bombaža v ženskih rokah v Zahodni Afriki.

Namen prireditve je osveščanje javnosti o pomenu krepitve vloge žensk v manj razvitih državah, o revitalizaciji tradicionalnih znanj, ki jim omogočajo preživetje, ter o pomenu pravičnega plačila.

Program:

Fotografska razstava Zgodbe o bombažu iz Burkine Faso
V sliki in besedi bodo prikazane veščine s tkalskega tečaja, proces priprave oblačilne kolekcije iz vzorcev, ki so se jih naučile tkalke v okviru tečaja.

Pogovor o stranpoteh tekstilne industrije z naslovom "Kdo je sešil srajčico? Pot od bombaža do tekstila." z uvodnim dokumentarnim filmom.

Pri pogovoru bodo sodelovali Katja Celin, vodja projekta "Predelava bombaža v ženskih rokah v Zahodni Afriki", Seydou Ganou, predsednik društva Kafuli iz mesta Bobo-Dioulassu v Burkini Faso in Rene Suša iz Društva Humanitas. Pogovor bo povezovala Eva Marn, predsednica pravičnotrgovinske zadruge Odjuga.

Modna revija afriških tkanih oblačil
Predstavljena bo prva pravično-trgovinska oblačilna kolekcija v Sloveniji. Deset žensk tkalk iz Burkine Faso je po končanem nadaljevalnem tkalskem tečaju stkalo metre blaga, ki so ga lokalne šivilje in krojači ukrojili in sešili v obleke, srajce, krila, šale itd. z lokalnim pridihom. Po večernem prizorišču se bodo sprehodile profesionalne manekenke, vsi udeleženci modne revije pa bodo svoj čas podarili.

Demonstracija izdelave afriškega nakita z Baba Coolom, gostom iz Burkine Faso

Sredstva, zbrana na predstavitvenem dogodku projekta bodo sprejeta kot donacija za nadaljevanje aktivnosti za tkalke v Burkini Faso – za tečaj opismenjevanja v lokalnem jeziku djula in večje tkalske statve.