sreda, 19. april 2017 - 18:00
Prijazno vabljeni, vstop je prost!

Predstavitev kataloga Kostanje z razpravo o zasebnih zbirkah in muzejih na prostem

Slovenski etnografski muzej, Znanstvena založba FF iz Ljubljane, Slovenski narodopisni inštitut Urban Jarnik in Krščanska kulturna zveza iz Celovca vas vljudno vabimo

na predstavitev kataloga etnološke muzejske zbirke Kostanje z razpravo o razvoju tovrstnih zasebnih zbirk in muzejev na prostem

Etnološka zbirka Kostanje • Kraj spomina in učenja
Volkskundliche Schausammlung Köstenberg •
Ein Ort der Erinnerung und des Lernens

Katalog etnološke muzejske zbirke Kostanje

Avtorici besedil: Uši Sereinig, Polona Sketelj
Urednik: Vito Hazler
Zbirka: Kulturna dediščina, Zvezek 11
Izdali: Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani, Slovenski narodopisni inštitut Urban Jarnik in Krščanska kulturna zveza v Celovcu
Založila: Znanstvena založba FF v Ljubljani

Muzej Kostanje je sodoben ekomuzej, ki združuje pod isto streho stalno etnološko razstavo in prostore Slovenskega prosvetnega društva Drabosnjak. Muzej vabi  k dialogu in medsebojnemu razumevanju, je tudi prostor spomina in učenja, ki spodbuja k razumevanju vsakdanjega življenja. Ob njegovi 15. obletnici je izšel dvojezični katalog etnološke muzejske zbirke Kostanje.

Prireditev je namenjena predstavitvi Etnološkega muzeja na Kostanjah in kataloga k razstavi ter razpravi o pomenu podobnih muzejskih in zasebnih zbirk v sodobnosti in prihodnosti.

»Po nekaj letih obnove smo 21. oktobra 2002 za javnost odprli Etnološki muzej Kostanje, ki je svoje domovanje dobil v nekdanjem župnijskem gospodarskem poslopju v Zgornji vasi na Kostanjah. Takrat je zgledno urejeno muzejsko zbirko v življenje pospremil tudi dvojezični vodnik z naslovom Etnološki muzej Kostanje – Kraj spomina in učenja / Museum für Alltagsgeschichte Köstenberg – Ein Ort der Erinnerung und des Lernens, ki je s slovenskimi in nemškimi knjižnimi in narečnimi izrazi za vsak razstavljen predmet opozoril na materialno dediščino Kostanj, ki je odraz sobivanja in skupne kulturne dediščine dveh narodov na Koroškem. Takrat smo želeli izdati tudi razstavni katalog z naslovom Etnološka zbirka Kostanje – Kraj spomina in učenja / Volkskundliche Schausammlung Köstenberg – Ein Ort der Erinnerung und des Lernens, kar pa zaradi pomanjkanja finančnih sredstev ni bilo mogoče.
Sodelavci pri projektu obnove Drabosnjakovega doma in postavitve etnološkega muzeja Kostanje na nedokončano obveznost nismo pozabili. Upam, da bo pričujoči razstavni katalog med obiskovalci muzeja in bralci dosegel svoj namen in poslanstvo, saj z dokumentacijo domačih narečnih imen v slovenskem in nemškem jeziku in z zapisom knjižnih izrazov odstira pogled v materialno kulturno dediščino polpretekle dobe na Kostanjah in okolici.« (Izr. prof. dr. Vito Hazler)

O katalogu in muzejskih ter zasebnih zbirkah bodo spregovorili:
Uvodni pozdrav: dr. Tanja Roženbergar, direktorica Slovenskega etnografskega muzeja

• Dr. Matevž Rudolf, vodja Znanstvene založbe Filozofske fakultete, Ljubljana
  • Dr. Vito Hazler, urednik, vodja projekta obnove Drabosnjakovega doma in postavitve muzejske zbirke na Kostanjah, Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo Filozofske fakultete, Ljubljana
  • Nužej Tolmajer, organizacijski vodja projekta obnove Drabosnjakovega doma in postavitve muzeja, predsednik ND Urban Jarnik in bivši tajnik KKZ, Celovec
  • DI Ernst Dragaschnig, predsednik SPD Drabosnjak, Kostanje
  • Mag. Polona Sketelj, avtorica, muzejska svetnica, Slovenski etnografski muzej, Ljubljana
  • Mag. Uši Sereinig, avtorica, strokovna sodelavka SNI Urban Jarnik, Celovec
  • Mag. Martina Piko-Rustia, znanstvena vodja SNI Urban Jarnik, Celovec