Predavanje
2 uri

Potopisna predavanja v Kavarni SEM

19.00: ZIMSKA PRAVLJICA NA SEVERU ŠVEDSKE
Najprej se bomo odpravili v Stockholm, eno najlepših prestolnic na svetu, ki je zgrajena na 14 otokih, ki jih povezuje 57 mostov. Potem se bomo odpravili na sever Švedske, v Kiruno. Obiskali bomo prvi in največji ledeni hotel na svetu, zgrajen iz snega in ledu, ki se nahaja v Jukkasjärvi, majhni vasici na severu Švedske s 1100 prebivalci in 1000 psi. Vsako zimo ga obišče okoli 50.000 obiskovalcev iz celega sveta, sem pa pridejo zaradi spokojnosti in miru, polarnega sija in ostalih zimskih aktivnosti, ki jih ponuja ena zadnjih divjin Evrope 200 km severno od polarnega kroga. Tri dni bomo doživljali lepote Laponske in neokrnjeno naravo. En dan bo namenjen pasji vpregi. Ob jasnih nočeh nas bo morda navdušil ples svetlobe polarnega sija.

19.30: ISLANDIJA in POLARNI
Le redko kje so sile narave tako opazne kot na Islandiji, kjer lahko občudujemo prvinsko moč narave v njeni neokrnjeni obliki. Noč ima svojo moč, a le kakšno moč ima šele polarna noč! Zima na Islandiji ima poseben čar, zato ni čudno, da so prav na Islandiji v dolgih zimskih večerih nekoč nastajale sage, na pol izmišljene in na  pol resnične pripovedke o prvih naseljencih otoka, njihovih junaških dejanjih in bojih s surovo naravo ter seveda o ljubezni. Dan bo dolg okoli sedem ur, dodati pa je potrebno še vsaj uro jutranje in večerne zarje, ko je svetloba enostavno povedano čarobna. Ponoči se bomo podali v jasnem vremenu v lov za plesom svetlobe polarnega sija.

20.00: INDIJA
Indija kar buhti od religije, kulture, zgodovine in pisanega življa. Je mešanica različnih etničnih skupin, kjer vsaka s svojim jezikom, življenjskim slogom, religijo, miti pripomore h celovitosti indijske kulture. Težko si je predstavljati bolj neverjetno, raznoliko in mamljivo deželo, kot je Indija. To je edina dežela na planetu, kjer se vse, kar se je kdaj zgodilo v zgodovini, dogaja vsak dan pred vašimi očmi. Ta enormna podcelina, ta vrelec neukrotljivega iskanja in odkrivanja, je za vsakega radovednega popotnika enostavno nepogrešljiva izkušnja…Začeli bomo v glavnem mestu Indije in nadaljevali do fascinantnega Tadž Mahala in svetega Varanasija. Skrenili bomo do pisanega Radžastana ter zaključili na zelenem in spokojnem jugu Indije. Predstavljene bodo najzanimivejše kulturno - zgodovinske in naravne lepote Indije.

ŠAKTI potovanja: http://shaktipotep.com/

Dogodek v Kavarni SEM