Slovenski etnografski muzej

Kje 
Upravna hišaKavarna SEM
Kdaj 
petek, 30. maj 2014 - 20:00

Odprtje razstav 'Zgodba o Balkanu' in 'Sinergija Sarajeva' ob festivalu Fotonični trenutki 2014 v SEM

Ob mednarodnem festivalu sodobne fotografije Fotonični trenutki 2014, katerega producent je PHOTON, gosti Slovenski etnografski muzej dve fotografski razstavi 'Zgodbo o Balkanu' in avtorski projekt Bojana Breclja 'Sinergija Sarajeva'. Razstavi se bosta odprli skupaj s festivalom Fotonični trenutki 2014 v petek, 30. maja 2014, ob 20.00 na muzejski ploščadi na Metelkovi.

Razstava 5 fotografov, ki so ujeli 50 spomenikov, skozi fotografije pripoveduje eno 'Zgodbo o Balkanu'. Spodbuja javno razpravo in ozavešča o skupni zgodovini, ki temelji na religijah ter etičnem sobivanju, in prispeva k javni dostopnosti in varstvu kulturne dediščine te regije. Skupinska razstava predstavlja fotografije islamskih, krščanskih in judovskih spomenikov na Balkanu. Ustvarili so jih nagrajeni fotografi Uta Benzenberg (AL/D), Ivan Blažev (MA), Samir Karahodzha (KO), Camilo Nolas (GR) in Ivan Petrović (SR). Obiskovalci bodo na razstavi občutili tudi vonje, ki so značilni za osmansko kulturo (jasmin, vrtnica, lovor …). Na odprtju bo tudi prikazan dokumentarni film Silent Balkans. Potujoča razstava 'Zgodba o Balkanu' je projekt Goethe Instituta in bila je že v Atenah in Beogradu. (www.balkantale.com)

Sinergija Sarajeva - Odsev identitete Evrope v očeh ljudi Sarajeva je razstava, ki je rezultat inovativnega avtorskega projekta Bojana Breclja, ki je izumil profesionalni samoportretni studio z imenom 'Selffishstudios'. Ta omogoča vsakomur, da sam sebe fotografira. Razstavljene fotografije (v Kavarni SEM) so torej kolektivno umetniško delo, ki je nastajalo na različnih lokacijah v Sarajevu med leti 2012 in 2014 (dvakrat letno, po približno 7 dni, prek 900 soustvarjalcev) v okviru Mednarodnega Festivala Sarajevo Sarajevska Zima. Projekt je bil namenjen vsem, ki so se želeli identificirati z avtoportretom in dodati izjavo, s katero so izrazili svoje mnenje in vizijo o Evropi.

Kontaktne osebe
Slovenski etnografski muzej

Nina Zdravič Polič
T: 01 300 87 80
E: etnomuz@etno-muzej.si

Zgodba o Balkanu | A Balkan tale
Goethe Institut Ljubljana
Jelena Mikloš
E: programm@ljubljana.goethe.org

Sinergija Sarajeva
Bojan Brecelj
M: +386 41 765 714
E: bojanbrecelj5@gmail.com
www.selffishstudios.org