Slovenski etnografski muzej

Kje 
Razstavna hiša
Kdaj 
četrtek, 11. oktober 2012 - 19:00

Odprtje fotografsko literarnega projekta Barve Koroške iz Avstrije

V četrtek, 11. oktobra ob 19.00, bo v Slovenskem etnografskem muzeju odprtje nove razstave Barve Koroške,  (že druge v tem mesecu - 4. oktobra je v okviru BIO.23 SEM odprl italijansko razstavo EkoRešitve 2. Oblikovanje vsakdana iz Zbirke Farnesina Design).

 

 

 

Tokrat se SEM kot muzej kulturnih identitet prek  razstave oz. fotografsko - literarnega projekta z izvirnim naslovom Colours of Carinthia  ozira na kulturno krajino Koroške kot srečevališča človeških usod ljudi, ki so se iz vseh koncev sveta preselili tja in si tam ustvarjali svojo novo identiteto, svoje novo življenje.

Slovenski etnografski muzej se je doslej že dotikal Koroške, vendar z vidika avstrijske tam živeče slovenske manjšine, kot na primer na gostujoči razstavi Moč šibkih, ki jo je SEM pripravil v sodelovanju etnologinjo Ireno Destovnik in Slovensko prosvetno zvezo v Celovcu.

Projekt Barve Koroške sta zasnovala in razvila  mednarodno priznani avstrijski fotograf Karlheinz Fessl in popotnik ter fotograf Christian Brandstätter, ki sta se odločila, da bosta v današnjem svetu, ki je poln predsodkov pred drugimi in drugačnimi, kjer se s pojavom ksenofobije srečujemo vsepovsod (v stari grščini xenos pomeni »človeka od daleč), posvetila priseljencem na Koroško poseben fotografsko – literarni in umetniški projekt in jih prikazala drugače od danes večinoma prevladujočih nestrpnih in  stereotipnih predstav o tujcih.

Posnela in ustvarila sta 50 različnih fotografskih portretov posameznih ljudi, ki so prišli na Koroško kot tujci - vsak s svojo zgodbo in kulturo, vsak s svojo usodo, iz številnih držav iz vseh petih kontinentov sveta. O tem pripovedujeta na razstavi avtorja projekta Colours of Carinthia  na izviren in subtilen način  prek fotografij in zgodb. Pri Založbi Wieser je nastala obsežna monografija Colours of Carinthia z literarnimi prispevki in zgodbami ljudi s portretov. Celotni projekt vodi Franz Tomažič iz Celovca.   

Karlheinz Fessl je predvsem reportažni fotograf, ki dela za razne časopise, revije, založbe in agencije (Die Zeit, Spiegel, Irish Times, Profil, Wiener, Falter), portretist ljudi, mest in regij. Dela v glavnem v črno-beli tehniki, fotografiral je že po vsem svetu - na Kubi, v Keniji, na otočju Orkneys, v Benetkah, Hamburgu, New Yorku, Angliji, Španiji in drugod po Evropi, kjer je tudi največ razstavljal.                

Christian Brandstätter, sicer po izobrazbi ekonomist, zaposlen kot bančni menedžer, je skupaj s Karlheinzem Fesslom pobudnik in iniciator projekta Colours of Carinthia. V glavnem se posveča popotniški fotografiji, s svojim fotoaparatom je obšel že skoraj ves svet.