Slovenski etnografski muzej

Kje 
Ploščad
Kdaj 
sobota, 15. junij 2013 - 22:30

Miha Vipotnik: ČAS ALIKVOTNIH DELCEV, premiera filma

Glasba: Marjan Šijanec
Produkcija: Slovenski etnografski muzej, 2013, 10 minut.                   



ČAS ALIKVOTNIH DELCEV
V filmu ČAS ALIKVOTNIH DELCEV asociativni tok raznoterih kadrov deli estetiko s posebno vizualno antropologijo. Preplet kinematografskih kodov in pod kodov, kot da deli celoto brez ostankov in zavrtinči pretekli in sedanji čas, med naravo in civilizacijo, med tradicijo in urbano kulturo, med skupnost in posameznika v en sam samcat prelet. Ta v svoji paradigmatični kategoriji izbire prisvoji in uredi posnetke arhiva iz Slovenskega etnografskega muzeja v novo optično in fonološko sled poetičnega prostora spomina. S tem dejanjem avtor filma ne želi oskruniti originalov. Prav nasprotno. Izrezom filmskih in zvočnih dokumentov želi z igrivimi zasuki, skoki in potrkavanji vdahniti popolnoma novo življenje. Tisto, ki ga resnični dogodki na originalih ne morejo sanjati. Podobno, kot se etnolog in kustos lotita projekta razstavljanja v prostoru muzeja, se avtorja filma in zvočne kompozicije lotita gmot arhivov in spomina. Odrezkom materialnih, družbenih in duhovnih kultur uredita sidrišče podob v elektroakustičnem ambientu in abstraktni glasbeni kompoziciji. Zatopljena v slišno / vidne podobe iz različnih geografskih okolij se oba ustvarjalca zapleteta v neposreden odnos s filmskim in zvočnim arhivom, da tudi sama postaneta del filma.
Miha Vipotnik

ODSEVI ŽIVLJENJA
V Slovenskem etnografskem muzeju je bilo našim strokovnim predhodnikom in je nam že devetdeset let dano soočati  spreminjajoče se znanstvene paradigme s stvarnostmi, kakršne so živeli naši predniki in jih živimo danes v mnogoterih oblikah vsakdana. V oblikah, ki so jih in jih ves čas snujejo in materializirajo posamezniki in skupnosti sveta. Snovno nastaja v nesnovnem in obratno. Na krilih vsakdanjika prehajamo med enim in drugim, pa hkrati prečimo vse naenkrat. Pri tem se ves čas soočamo z bivanjskimi vprašanji, jim skušamo najti odgovore, se s tem realizirati in se osmisliti. Obiskovalcem muzeja znova in znova odpiramo vrata v muzej, ki je hram etnološke zakladnice vsakdanjika in praznika. Vabimo jih k soočanju z odsevi življenja in s podobami, ki jih interpretirane skozi muzejski medij ponujamo mi, nosilci muzejske dejavnosti. In film avtorja Miha Vipotnika ČAS ALIKVOTNIH DELCEV, ki mu je zvok vdihnil skladatelj Marjan Šijanec, je izvirna podoba te podobe, je posebno darilo nam, mladim devetdeset let, in vsem, ki nas spremljate, obiskujete in sodoživljate.
Dr. Bojana Rogelj Škafar

SKLADATELJEVE MISLI O GLASBI
Ustvarjanje glasbe za film ČAS ALIKVOTNIH DELCEV avtorja Mihe Vipotnika je sovpadalo z mojo prejšnjo skladbo in potjo v razvoju, kjer je zelo izraženo moje novo občutenje zvokov starega sveta. Združevanje elektroakustičnega in konkretnega zvoka sta nekakšen bazalni konglomerat, ki se preko potomcev donedavnih naravnih ljudstev razodeva v sedanjosti ter vpliva na zvočno podobo našega sveta. Prepoznavanje zvokovne aure muzejskih eksponatov iz "navidezno" različnih geografskih ambientov in njihove arhetipske naplavine je bil poseben izziv, kajti bilo jih je treba prevesti v abstrakten glasbeni jezik. V  izraznem fokusu sem imel človeka posameznika v vsej njegovi materialni in duhovni navzočnosti v zunanjem in predvsem notranjem svetu. Eksistenca posameznika, naroda, civilizacije; eksistenca SEM, SMO, SO je SVET.
Marjan Šijanec

Produkcija Slovenski etnografski muzej, zanj dr. Bojana Rogelj Škafar, izvršni producent Nina Zdravič Polič. Avtor filma, scenarij in režija Miha Vipotnik. Avtor glasbe Marjan Šijanec. Svetovalec za etno glasbo dr. Svanibor Pettan. Sodelavci Nadja Valentinčič Furlan, Boštjan Abram, Miha Špiček in Domen Uršič, Maja Kostric. Viri: Arhivsko filmsko, fotografsko in glasbeno gradivo: Kustodiat za etnografski film, Oddelek za dokumentacijo SEM, Služba za komuniciranje SEM, Arhiv Republike Slovenije, ZRC SAZU Glasbenonarodnopisni inštitut, dr. Lasanthi Manaranjanie.