Predavanje
Upravna hiša
sreda, 21. marec 2012 - 18:00

Mag. Ralf Čeplak Mencin (SEM): Afganistan, predavanje

Mag. Ralf Čeplak Mencin, kustos SEM, je za Ministrstvo za zunanje zadeve, v okviru mednarodne razvojno –ekonomske –kulturne pomoči in sodelovanja, oktobra 2011 v Heratu izvajal projekt Etnološka raziskava revitalizacije rokodelsko –obrtne dejavnosti. Predavatelj je s pomočjo nemške NGO Help dokumentiral reintegracijo beguncev, tradicionalne obrti in rokodelstva, z na novo oživljeno kulturno dediščino in umetnostjo.

V Afganistanu že 32 let živijo v vojnem stanju. V tem času je umrlo milijon Afganistancev, 6,2 milijona pa jih je zbežalo v sosednje države, kar predstavlja več kot polovico vseh beguncev sveta.

Provinca Herat je najzahodnejša afganistanska provinca in ima, po ocenah iz leta 2004, približno 2,5 milijona prebivalcev (že 30 let niso imeli ljudskega štetja). Obkrožena z Iranom in Turkmenistanom je med najpomembnejšimi ekonomskimi in kulturnimi regijami v Afganistanu. Herat je že od časov Timuridov (15. stoletje) eno največjih središč srednjeveške islamske kulture in izobrazbe ter ima več stoletno tradicijo rokodelsko –obrtne dejavnosti (izdelovanje preprog, usnjarstvo, krznarstvo, krojaštvo, izdelovanje pokrival, miniaturno slikarstvo, kaligrafija ...).

Kratek opis projekta lahko najdete tu.

Vstop prost!