Upravna hiša
četrtek, 20. december 2012 - 17:00

MADAGASKAR – SAMOSVOJA SKRIVNOST, premiera dokumentarnega filma Jožeta Možine

Spoštovani ljubitelji filma, vabimo vas na premiero dokumentarnega filma režiserja Jožeta Možine

MADAGASKAR -
SAMOSVOJA SKRIVNOST

v četrtek, 20. decembra 2012 ob 17. uri
v Slovenski etnografski muzej,
na Metelkovo 2 v Ljubljani.

Scenarij in režija: Jože Možina
Snemalci: Jože Jagrič, Jože Možina in Stane Kerin
Montaža: Milan Miloševič
Glasba: Blaž Šivic
Sinhronizacija: Robert Sršen
Grading: Stane Otorepec
Radiotelevizija Slovenija, 2012

Na premieri bo predstavljen prvi del dokumentarnega filma z naslovom Samosvoja skrivnost, ki  se začenja na jugu otoka v Toliari, kjer snemalna ekipa spozna Toneta in skupaj z njim potuje od prelestnih plaž plemena Vezu ob Mozambiškem kanalu do edinstvenega parka St. Mary na skrajnem jugu, kjer je bival v 16. stoletju izumrli 500 kilogramski slonji ptič.

Slikovite grobnice plemena Mahafaly in zgodbe o žrtvovanju goveda zebu jih popeljejo v skrivnostni svet starodavnega animizma, pa tudi stisk na malgaškem podeželju, soočenem z uničujočo sušo. Otok krvavi v neštetih požarih, ki so v zadnjih desetletjih uničili večino gozda. Tu so Atandzujci, ljudstvo trnov s starinskimi vozovi, pa Fort Duphain, zgodovinski center francoskih in arabskih kolonizatorjev, kjer snemalna ekipa sreča Slovenko Marjeto, ki živi na otoku že 50 let. Ob  fascinantni vzhodni obali se prek desetih rek z brodovi v dveh dneh pomikajo proti severu do vasi Manabundro, kjer jim starec Rabery razkrije osupljive življenjske modrosti …

O režiserju in avtorju:

Jože Možina, rojen 7. aprila 1968 v Dobravljah pri Ajdovščini, je končal študij zgodovine in sociologije kulture na Filozofski fakulteti v Ljubljani. Zaposlen je na RTV Slovenija kot novinar v dnevno-informativni redakciji. Nase je opozoril z dokumentarnimi filmi o slovenski polpretekli zgodovini, za katere je prejel več nagrad: dvakrat Nagrado sklada Josipa Jurčiča, Gong ustvarjalnosti, Gong popularnosti in Priznanje strokovne žirije časnika Delo za posebne dosežke. Najodmevnejšo nagrado je prejel na filmskem festivalu ITN v Hollywoodu za najboljšega režiserja v kategoriji dokumentarnih filmov za film Pedro Opeka, Prijatelj revežev.